Volvo V40Gen 2 · 2013–2019

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

T2 1.5L Petrol maksaa arviolta noin 519 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 119 €
Kuukaudessa (arvio)
519 €/kk
Per km (arvio)
0,41 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
37 %
32 %
11 %
18 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 302 €/v192 €/kk
Polttoaine
1 970 €/v164 €/kk
Vakuutus
711 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 118 €/v93 €/kk
Verot
123 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 224 €/v519 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volvo V40 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
T2 1.5L PetrolBensiinin. 7,1 l/100 km
T3 1.5L PetrolBensiinin. 7,5 l/100 km
D2 2.0L DieselDieseln. 4,5 l/100 km
D3 2.0L DieselDieseln. 4,7 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 302 €2 302 €2 302 €2 302 €2 303 €11 511 €
Polttoaine1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €9 850 €
Vakuutus775 €743 €711 €678 €646 €3 553 €
Huolto ja korjaukset1 118 €1 118 €1 118 €1 118 €1 118 €5 590 €
Verot123 €123 €123 €123 €123 €615 €
Yhteensä6 288 €6 256 €6 224 €6 191 €6 160 €31 119 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella V40 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 519 €/kk, mikä on noin 1 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. V40 T2 1.5L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Gen 2-sukupolvea (2013–2019).
Saatavilla olevat moottorit:
T2 1.5L Petrol · 90 kW · BensiiniT3 1.5L Petrol · 112 kW · BensiiniD2 2.0L Diesel · 88 kW · DieselD3 2.0L Diesel · 110 kW · Diesel
Arvonaleneminen

V40 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
122 g/km
Ajoneuvovero
123 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

V40 T2 1.5L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (122 g/km). Perusvero on noin 123 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 123 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volvo V40 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,1 %
vs. kansallinen ka.
-9,2 pp
Sijoitus merkissä
#10

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,1 %) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Renkaat ja vanteet
    Renkaiden urasyvyys alle lain vaatiman, vaurioituneet vanteet tai erilaisia renkaita. Varaudu uusien renkaiden hankintaan käytettyä autoa ostaessasi.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volvo V40
519 €/kk
Hylkäys-% 17,1
VS
520 €/kk
Hylkäys-% 22,2
Honda Civic on 1 €/kk kalliimpi
BMW 2 Series515 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.