Skoda OctaviaNX · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI Petrol maksaa arviolta noin 449 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
26 944 €
Kuukaudessa (arvio)
449 €/kk
Per km (arvio)
0,36 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
39 %
35 %
12 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 128 €/v177 €/kk
Polttoaine
1 905 €/v159 €/kk
Vakuutus
638 €/v53 €/kk
Huolto ja korjaukset
599 €/v50 €/kk
Verot
119 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 389 €/v449 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Skoda Octavia kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI PetrolBensiinin. 6,9 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,2 l/100 km
2.0L TDI DieselDieseln. 5,1 l/100 km
1.4L iV PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 128 €2 128 €2 128 €2 128 €2 128 €10 640 €
Polttoaine1 905 €1 905 €1 905 €1 905 €1 905 €9 525 €
Vakuutus690 €664 €638 €612 €586 €3 190 €
Huolto ja korjaukset536 €536 €536 €693 €693 €2 994 €
Verot119 €119 €119 €119 €119 €595 €
Yhteensä5 378 €5 352 €5 326 €5 457 €5 431 €26 944 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Octavia 1.0L TSI Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 62 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 449 €/kk, mikä on noin 14 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Octavia 1.0L TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NX-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI Petrol · 81 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini2.0L TDI Diesel · 110 kW · Diesel1.4L iV PHEV · 150 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 5E-sukupolven (2013–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

ArvonaleneminenTodennäköisesti luokan paras

Tietojemme perusteella Octavia näyttää pitävän arvonsa selvästi paremmin kuin Kompakti-luokka keskimäärin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 62 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

5v jäännösarvo (arvio)
62 %
Luokan keskiarvo
47 %
Arvioitu ero 5v aikana
+15 pp
Verot
CO₂-päästö
118 g/km
Ajoneuvovero
119 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Octavia 1.0L TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (118 g/km). Perusvero on noin 119 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 119 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Skoda Octavia tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,3 %
vs. kansallinen ka.
-4,0 pp
Sijoitus merkissä
#8

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,3 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Skoda Octavia
449 €/kk
Hylkäys-% 22,3
VS
449 €/kk
Hylkäys-% 25,5
Volkswagen Golf on 0 €/kk edullisempi
Dacia Logan442 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.