Toyota AurisE180 · 2012–2019

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.33L Petrol maksaa arviolta noin 455 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
27 277 €
Kuukaudessa (arvio)
455 €/kk
Per km (arvio)
0,36 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
38 %
39 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 080 €/v173 €/kk
Polttoaine
2 148 €/v179 €/kk
Vakuutus
584 €/v49 €/kk
Huolto ja korjaukset
510 €/v43 €/kk
Verot
133 €/v11 €/kk
Yhteensä
5 455 €/v455 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Toyota Auris kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.33L PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
1.8L HybridHybridin. 5,3 l/100 km
1.4L D-4D DieselDieseln. 5,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 080 €2 080 €2 080 €2 080 €2 080 €10 400 €
Polttoaine2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €10 740 €
Vakuutus630 €607 €584 €562 €539 €2 922 €
Huolto ja korjaukset510 €510 €510 €510 €510 €2 550 €
Verot133 €133 €133 €133 €133 €665 €
Yhteensä5 501 €5 478 €5 455 €5 433 €5 410 €27 277 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Auris 1.33L Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 54,6 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 455 €/kk, mikä on noin 13 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Auris 1.33L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat E180-sukupolvea (2012–2019).
Saatavilla olevat moottorit:
1.33L Petrol · 73 kW · Bensiini1.8L Hybrid · 100 kW · Hybridi1.4L D-4D Diesel · 66 kW · Diesel

Aiemman E150-sukupolven (2007–2012) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Auris seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 55 %.

Verot
CO₂-päästö
133 g/km
Ajoneuvovero
133 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Auris 1.33L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (133 g/km). Perusvero on noin 133 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 133 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Toyota Auris tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
10,9 %
vs. kansallinen ka.
-15,4 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 10,9 %) on noin 15 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Toyota Auris
455 €/kk
Hylkäys-% 10,9
VS
456 €/kk
Hylkäys-% 15,6
Skoda Scala on 1 €/kk kalliimpi
Volkswagen Golf449 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.