Skoda ScalaNW · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L TSI 70kW maksaa arviolta noin 456 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
27 367 €
Kuukaudessa (arvio)
456 €/kk
Per km (arvio)
0,36 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
35 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 464 €/v205 €/kk
Polttoaine
1 889 €/v157 €/kk
Vakuutus
620 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
382 €/v32 €/kk
Verot
118 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 473 €/v456 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Skoda Scala kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L TSI 70kWBensiinin. 6,8 l/100 km
1.0L TSI 81kWBensiinin. 6,9 l/100 km
1.5L TSI PetrolBensiinin. 7,3 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €12 320 €
Polttoaine1 889 €1 889 €1 889 €1 889 €1 889 €9 445 €
Vakuutus681 €651 €620 €590 €560 €3 102 €
Huolto ja korjaukset342 €342 €342 €442 €442 €1 910 €
Verot118 €118 €118 €118 €118 €590 €
Yhteensä5 494 €5 464 €5 433 €5 503 €5 473 €27 367 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Scala 1.0L TSI 70kW säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 56 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 456 €/kk, mikä on noin 13 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Scala 1.0L TSI 70kW huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NW-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L TSI 70kW · 70 kW · Bensiini1.0L TSI 81kW · 81 kW · Bensiini1.5L TSI Petrol · 110 kW · Bensiini
Arvonaleneminen

Scala seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 56 %.

Verot
CO₂-päästö
117 g/km
Ajoneuvovero
118 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Scala 1.0L TSI 70kW ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (117 g/km). Perusvero on noin 118 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 118 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Skoda Scala tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
15,6 %
vs. kansallinen ka.
-10,8 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 15,6 %) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Skoda Scala
456 €/kk
Hylkäys-% 15,6
VS
449 €/kk
Hylkäys-% 25,5
Volkswagen Golf on 7 €/kk edullisempi
Dacia Logan442 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.