BMW 3 SeriesG20 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

318i Petrol maksaa arviolta noin 632 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
37 923 €
Kuukaudessa (arvio)
632 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
30 %
11 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 500 €/v292 €/kk
Polttoaine
2 261 €/v188 €/kk
Vakuutus
822 €/v69 €/kk
Huolto ja korjaukset
859 €/v72 €/kk
Verot
143 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 585 €/v632 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

BMW 3 Series kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
318i PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
320i PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
320d DieselDieseln. 5,4 l/100 km
330e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 500 €3 500 €3 500 €3 500 €3 500 €17 500 €
Polttoaine2 261 €2 261 €2 261 €2 261 €2 261 €11 305 €
Vakuutus920 €871 €822 €772 €723 €4 108 €
Huolto ja korjaukset763 €763 €763 €1 003 €1 003 €4 295 €
Verot143 €143 €143 €143 €143 €715 €
Yhteensä7 587 €7 538 €7 489 €7 679 €7 630 €37 923 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella 3 Series 318i Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 632 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 500 €/v) ja polttoaine (noin 2 261 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 3 Series 318i Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat G20-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
318i Petrol · 115 kW · Bensiini320i Petrol · 135 kW · Bensiini320d Diesel · 140 kW · Diesel330e PHEV · 215 kW · Ladattava hybridi

Aiemman F30-sukupolven (2012–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

3 Series seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keskiluokka-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 50 %.

Verot
CO₂-päästö
140 g/km
Ajoneuvovero
143 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

3 Series 318i Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (140 g/km). Perusvero on noin 143 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 143 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

BMW 3 Series tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
32,1 %
vs. kansallinen ka.
+5,8 pp
Sijoitus merkissä
#20

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 32,1 %) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
BMW 3 Series
632 €/kk
Hylkäys-% 32,1
VS
663 €/kk
Hylkäys-% 35,3
Mercedes-Benz C-Class on 31 €/kk kalliimpi
Audi A4652 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.