Volvo S60Gen 3 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

B4 2.0L Mild Hybrid maksaa arviolta noin 643 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä. Hybriditekniikka pitää tyypillisesti polttoainekulut ja verot alhaisina.

5v yhteensä (arvio)
38 551 €
Kuukaudessa (arvio)
643 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
44 %
32 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 420 €/v285 €/kk
Polttoaine
2 498 €/v208 €/kk
Vakuutus
943 €/v79 €/kk
Huolto ja korjaukset
699 €/v58 €/kk
Verot
150 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 710 €/v643 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volvo S60 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
B4 2.0L Mild HybridHybridin. 9,0 l/100 km
B5 2.0L Mild HybridHybridin. 9,4 l/100 km
T6 Recharge PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 420 €3 420 €3 420 €3 420 €3 420 €17 100 €
Polttoaine2 498 €2 498 €2 498 €2 498 €2 498 €12 490 €
Vakuutus1 039 €991 €943 €895 €847 €4 715 €
Huolto ja korjaukset620 €620 €620 €818 €818 €3 496 €
Verot150 €150 €150 €150 €150 €750 €
Yhteensä7 727 €7 679 €7 631 €7 781 €7 733 €38 551 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella S60 B4 2.0L Mild Hybrid on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 643 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 420 €/v) ja polttoaine (noin 2 498 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Hybridiautojen akulle on tyypillisesti valmistajan takuu. S60 B4 2.0L Mild Hybrid hybridivoimalinja on tyypillisesti huoltokustannuksiltaan edullisempi kuin vastaava pelkkä polttomoottori — regeneratiivinen jarrutus pidentää yleensä jarrupalojen käyttöikää merkittävästi, ja jakohihnan sijaan käytössä on tyypillisesti jakoketju, joka ei vaadi säännöllistä vaihtoa.

Hybridin polttoaineen kulutus on tyypillisesti alhaisempi erityisesti kaupunkiajossa, mutta maantieajossa ero pienenee. Todellinen kulutus riippuu merkittävästi ajotyylistä ja olosuhteista.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Gen 3-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
B4 2.0L Mild Hybrid · 145 kW · HybridiB5 2.0L Mild Hybrid · 184 kW · HybridiT6 Recharge PHEV · 257 kW · Ladattava hybridi

Aiemman Gen 2-sukupolven (2010–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

S60 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keskiluokka-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 55 %.

Verot
CO₂-päästö
144 g/km
Ajoneuvovero
150 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

S60 B4 2.0L Mild Hybrid ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (144 g/km). Perusvero on noin 150 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 150 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volvo S60 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
23,9 %
vs. kansallinen ka.
-2,4 pp
Sijoitus merkissä
#13

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 23,9 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volvo S60
643 €/kk
Hylkäys-% 23,9
VS
632 €/kk
Hylkäys-% 32,1
BMW 3 Series on 11 €/kk edullisempi
Honda Accord631 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.