Volkswagen JettaMk6 · 2011–2018

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2 TSI Petrol maksaa arviolta noin 658 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
39 462 €
Kuukaudessa (arvio)
658 €/kk
Per km (arvio)
0,53 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
41 %
28 %
20 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 240 €/v270 €/kk
Polttoaine
2 212 €/v184 €/kk
Vakuutus
693 €/v58 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 610 €/v134 €/kk
Verot
138 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 892 €/v658 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Jetta kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2 TSI PetrolBensiinin. 8,0 l/100 km
1.4 TSI PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
1.6 TDI DieselDieseln. 5,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 240 €3 240 €3 240 €3 240 €3 238 €16 198 €
Polttoaine2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €11 060 €
Vakuutus772 €732 €693 €653 €614 €3 464 €
Huolto ja korjaukset1 610 €1 610 €1 610 €1 610 €1 610 €8 050 €
Verot138 €138 €138 €138 €138 €690 €
Yhteensä7 972 €7 932 €7 893 €7 853 €7 812 €39 462 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Jetta hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 11 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 658 €/kk, mikä on noin 6 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Jetta 1.2 TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk6-sukupolvea (2011–2018).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2 TSI Petrol · 77 kW · Bensiini1.4 TSI Petrol · 92 kW · Bensiini1.6 TDI Diesel · 77 kW · Diesel

Aiemman Mk5-sukupolven (2005–2011) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Jetta näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
137 g/km
Ajoneuvovero
138 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Jetta 1.2 TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (137 g/km). Perusvero on noin 138 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 138 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Jetta tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
37,0 %
vs. kansallinen ka.
+10,6 pp
Sijoitus merkissä
#26

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 37 %) on noin 11 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Alustan kotelot ja pohjalevy (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 500 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Jetta
658 €/kk
Hylkäys-% 37,0
VS
663 €/kk
Hylkäys-% 35,3
Mercedes-Benz C-Class on 5 €/kk kalliimpi
Peugeot 508669 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.