Audi A4B9 · 2016–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

35 TFSI Petrol maksaa arviolta noin 652 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
39 097 €
Kuukaudessa (arvio)
652 €/kk
Per km (arvio)
0,52 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
30 %
10 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 600 €/v300 €/kk
Polttoaine
2 309 €/v192 €/kk
Vakuutus
806 €/v67 €/kk
Huolto ja korjaukset
956 €/v80 €/kk
Verot
148 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 819 €/v652 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Audi A4 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
35 TFSI PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
40 TFSI PetrolBensiinin. 9,0 l/100 km
30 TDI DieselDieseln. 5,5 l/100 km
35 TDI DieselDieseln. 6,0 l/100 km
45 TFSI e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 600 €3 600 €3 600 €3 600 €3 600 €18 000 €
Polttoaine2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €11 545 €
Vakuutus907 €857 €806 €756 €705 €4 031 €
Huolto ja korjaukset753 €1 007 €1 007 €1 007 €1 007 €4 781 €
Verot148 €148 €148 €148 €148 €740 €
Yhteensä7 717 €7 921 €7 870 €7 820 €7 769 €39 097 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella A4 35 TFSI Petrol kokonaiskustannukset ovat todennäköisesti luokan keskiarvoa korkeammat — noin 5 % yli keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 652 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 600 €/v) ja polttoaine (noin 2 309 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. A4 35 TFSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat B9-sukupolvea (2016–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
35 TFSI Petrol · 110 kW · Bensiini40 TFSI Petrol · 140 kW · Bensiini30 TDI Diesel · 100 kW · Diesel35 TDI Diesel · 120 kW · Diesel45 TFSI e PHEV · 180 kW · Ladattava hybridi

Aiemman B8-sukupolven (2008–2016) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

A4 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Keskiluokka-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
143 g/km
Ajoneuvovero
148 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

A4 35 TFSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (143 g/km). Perusvero on noin 148 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 148 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Audi A4 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,6 %
vs. kansallinen ka.
-3,8 pp
Sijoitus merkissä
#15

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,6 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Audi A4
652 €/kk
Hylkäys-% 22,6
VS
643 €/kk
Hylkäys-% 23,9
Volvo S60 on 9 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.