Opel InsigniaB · 2018–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L Turbo Petrol maksaa arviolta noin 666 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
39 956 €
Kuukaudessa (arvio)
666 €/kk
Per km (arvio)
0,53 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
51 %
30 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 111 €/v343 €/kk
Polttoaine
2 406 €/v201 €/kk
Vakuutus
739 €/v62 €/kk
Huolto ja korjaukset
576 €/v48 €/kk
Verot
159 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 991 €/v666 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Opel Insignia kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L Turbo PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
2.0L Turbo PetrolBensiinin. 10,9 l/100 km
1.6L CDTi DieselDieseln. 5,7 l/100 km
2.0L CDTi DieselDieseln. 6,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 111 €4 111 €4 111 €4 111 €4 112 €20 556 €
Polttoaine2 406 €2 406 €2 406 €2 406 €2 406 €12 030 €
Vakuutus839 €789 €739 €689 €638 €3 694 €
Huolto ja korjaukset473 €602 €602 €602 €602 €2 881 €
Verot159 €159 €159 €159 €159 €795 €
Yhteensä7 988 €8 067 €8 017 €7 967 €7 917 €39 956 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Insignia 1.5L Turbo Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 36 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 666 €/kk, mikä on noin 8 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Insignia 1.5L Turbo Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat B-sukupolvea (2018–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L Turbo Petrol · 121 kW · Bensiini2.0L Turbo Petrol · 191 kW · Bensiini1.6L CDTi Diesel · 100 kW · Diesel2.0L CDTi Diesel · 128 kW · Diesel

Aiemman A-sukupolven (2009–2017) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Insignia näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 36 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
149 g/km
Ajoneuvovero
159 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Insignia 1.5L Turbo Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (149 g/km). Perusvero on noin 159 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 159 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Opel Insignia tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,2 %
vs. kansallinen ka.
-4,1 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,2 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Opel Insignia
666 €/kk
Hylkäys-% 22,2
VS
663 €/kk
Hylkäys-% 35,3
Mercedes-Benz C-Class on 3 €/kk edullisempi
Peugeot 508669 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.