Peugeot 508R8 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L PureTech 130 maksaa arviolta noin 669 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
40 143 €
Kuukaudessa (arvio)
669 €/kk
Per km (arvio)
0,54 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
54 %
28 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 340 €/v362 €/kk
Polttoaine
2 228 €/v186 €/kk
Vakuutus
681 €/v57 €/kk
Huolto ja korjaukset
641 €/v53 €/kk
Verot
139 €/v12 €/kk
Yhteensä
8 029 €/v669 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 508 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L PureTech 130Bensiinin. 8,0 l/100 km
1.6L PureTech 180Bensiinin. 8,6 l/100 km
1.5L BlueHDi 130Dieseln. 5,3 l/100 km
1.6L PHEV 225Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 340 €4 340 €4 340 €4 340 €4 340 €21 700 €
Polttoaine2 228 €2 228 €2 228 €2 228 €2 228 €11 140 €
Vakuutus787 €734 €681 €628 €575 €3 405 €
Huolto ja korjaukset593 €593 €593 €712 €712 €3 203 €
Verot139 €139 €139 €139 €139 €695 €
Yhteensä8 087 €8 034 €7 981 €8 047 €7 994 €40 143 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella 508 1.5L PureTech 130 menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 38 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 669 €/kk, mikä on noin 8 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 508 1.5L PureTech 130 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat R8-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L PureTech 130 · 96 kW · Bensiini1.6L PureTech 180 · 132 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 130 · 96 kW · Diesel1.6L PHEV 225 · 165 kW · Ladattava hybridi

Aiemman W0-sukupolven (2011–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

508 näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 38 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
138 g/km
Ajoneuvovero
139 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

508 1.5L PureTech 130 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (138 g/km). Perusvero on noin 139 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 139 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 508 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
22,4 %
vs. kansallinen ka.
-4,0 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 22,4 %) on noin 4 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 508
669 €/kk
Hylkäys-% 22,4
VS
663 €/kk
Hylkäys-% 35,3
Mercedes-Benz C-Class on 6 €/kk edullisempi
Volvo S60643 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.