Hyundai TucsonNX4 · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L T-GDi Petrol maksaa arviolta noin 573 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 399 €
Kuukaudessa (arvio)
573 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
35 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 168 €/v264 €/kk
Polttoaine
2 390 €/v199 €/kk
Vakuutus
659 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
506 €/v42 €/kk
Verot
157 €/v13 €/kk
Yhteensä
6 880 €/v573 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai Tucson kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L T-GDi PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
1.6L T-GDi HybridHybridin. 8,3 l/100 km
1.6L T-GDi PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €15 840 €
Polttoaine2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €11 950 €
Vakuutus729 €694 €659 €624 €590 €3 296 €
Huolto ja korjaukset454 €454 €454 €583 €583 €2 528 €
Verot157 €157 €157 €157 €157 €785 €
Yhteensä6 898 €6 863 €6 828 €6 922 €6 888 €34 399 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Tucson 1.6L T-GDi Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 573 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 168 €/v) ja polttoaine (noin 2 390 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Tucson 1.6L T-GDi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NX4-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L T-GDi Petrol · 110 kW · Bensiini1.6L T-GDi Hybrid · 169 kW · Hybridi1.6L T-GDi PHEV · 195 kW · Ladattava hybridi

Aiemman TL-sukupolven (2015–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Tucson seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
148 g/km
Ajoneuvovero
157 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Tucson 1.6L T-GDi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (148 g/km). Perusvero on noin 157 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 157 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai Tucson tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
31,7 %
vs. kansallinen ka.
+5,4 pp
Sijoitus merkissä
#8

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 31,7 %) on noin 5 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai Tucson
573 €/kk
Hylkäys-% 31,7
VS
572 €/kk
Hylkäys-% 2,8
Volvo XC40 on 1 €/kk edullisempi
Honda CR-V575 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.