Honda CR-VRW/YH · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L VTEC Turbo Petrol maksaa arviolta noin 575 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 506 €
Kuukaudessa (arvio)
575 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
38 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 970 €/v248 €/kk
Polttoaine
2 616 €/v218 €/kk
Vakuutus
733 €/v61 €/kk
Huolto ja korjaukset
397 €/v33 €/kk
Verot
185 €/v15 €/kk
Yhteensä
6 901 €/v575 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Honda CR-V kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L VTEC Turbo PetrolBensiinin. 9,4 l/100 km
2.0L e:HEV HybridHybridin. 8,0 l/100 km
2.0L e:PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 970 €2 970 €2 970 €2 970 €2 970 €14 850 €
Polttoaine2 616 €2 616 €2 616 €2 616 €2 616 €13 080 €
Vakuutus799 €766 €733 €701 €668 €3 667 €
Huolto ja korjaukset348 €348 €348 €470 €470 €1 984 €
Verot185 €185 €185 €185 €185 €925 €
Yhteensä6 918 €6 885 €6 852 €6 942 €6 909 €34 506 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella CR-V 1.5L VTEC Turbo Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 575 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 970 €/v) ja polttoaine (noin 2 616 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. CR-V 1.5L VTEC Turbo Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat RW/YH-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L VTEC Turbo Petrol · 142 kW · Bensiini2.0L e:HEV Hybrid · 147 kW · Hybridi2.0L e:PHEV · 135 kW · Ladattava hybridi

Aiemman RM-sukupolven (2013–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

CR-V seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 55 %.

Verot
CO₂-päästö
162 g/km
Ajoneuvovero
185 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

CR-V 1.5L VTEC Turbo Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (162 g/km). Perusvero on noin 185 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 185 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Honda CR-V tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
20,5 %
vs. kansallinen ka.
-5,8 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 20,5 %) on noin 6 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Honda CR-V
575 €/kk
Hylkäys-% 20,5
VS
576 €/kk
Hylkäys-% 17,4
Peugeot 2008 on 1 €/kk kalliimpi
Hyundai Tucson573 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.