Peugeot 2008P24 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 100 maksaa arviolta noin 576 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 570 €
Kuukaudessa (arvio)
576 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
29 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 564 €/v297 €/kk
Polttoaine
2 035 €/v170 €/kk
Vakuutus
658 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
531 €/v44 €/kk
Verot
126 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 914 €/v576 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 2008 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 100Bensiinin. 7,3 l/100 km
1.2L PureTech 130Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.5L BlueHDi 130Dieseln. 5,1 l/100 km
e-2008 ElectricSähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 564 €3 564 €3 564 €3 564 €3 564 €17 820 €
Polttoaine2 035 €2 035 €2 035 €2 035 €2 035 €10 175 €
Vakuutus745 €701 €658 €614 €571 €3 289 €
Huolto ja korjaukset494 €494 €494 €587 €587 €2 656 €
Verot126 €126 €126 €126 €126 €630 €
Yhteensä6 964 €6 920 €6 877 €6 926 €6 883 €34 570 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella 2008 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 576 €/kk, mikä on noin 1 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 2008 1.2L PureTech 100 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat P24-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 100 · 74 kW · Bensiini1.2L PureTech 130 · 96 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 130 · 96 kW · Diesele-2008 Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman A94-sukupolven (2014–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

2008 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 46 %.

Verot
CO₂-päästö
126 g/km
Ajoneuvovero
126 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

2008 1.2L PureTech 100 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (126 g/km). Perusvero on noin 126 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 126 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 2008 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,4 %
vs. kansallinen ka.
-9,0 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,4 %) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 2008
576 €/kk
Hylkäys-% 17,4
VS
575 €/kk
Hylkäys-% 20,5
Honda CR-V on 1 €/kk edullisempi
Nissan Juke578 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.