Kia SportageNQ5 · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L T-GDi Petrol maksaa arviolta noin 586 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 174 €
Kuukaudessa (arvio)
586 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
47 %
34 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 300 €/v275 €/kk
Polttoaine
2 390 €/v199 €/kk
Vakuutus
656 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
531 €/v44 €/kk
Verot
157 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 035 €/v586 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Kia Sportage kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L T-GDi PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
1.6L T-GDi HybridHybridin. 8,3 l/100 km
1.6L T-GDi PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 300 €3 300 €3 300 €3 300 €3 300 €16 500 €
Polttoaine2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €11 950 €
Vakuutus729 €693 €656 €620 €584 €3 282 €
Huolto ja korjaukset475 €475 €475 €616 €616 €2 657 €
Verot157 €157 €157 €157 €157 €785 €
Yhteensä7 051 €7 015 €6 978 €7 083 €7 047 €35 174 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Sportage hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 8 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 586 €/kk, mikä on noin 1 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Sportage 1.6L T-GDi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NQ5-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L T-GDi Petrol · 110 kW · Bensiini1.6L T-GDi Hybrid · 169 kW · Hybridi1.6L T-GDi PHEV · 195 kW · Ladattava hybridi

Aiemman QL-sukupolven (2016–2022) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Sportage seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 50 %.

Verot
CO₂-päästö
148 g/km
Ajoneuvovero
157 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Sportage 1.6L T-GDi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (148 g/km). Perusvero on noin 157 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 157 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Kia Sportage tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
34,0 %
vs. kansallinen ka.
+7,6 pp
Sijoitus merkissä
#11

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 34 %) on noin 8 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Kia Sportage
586 €/kk
Hylkäys-% 34,0
VS
587 €/kk
Hylkäys-% 19,2
Citroën C3 Aircross on 1 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.