Mini CountrymanU25 · 2024–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Cooper C 1.5T Petrol maksaa arviolta noin 592 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 526 €
Kuukaudessa (arvio)
592 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
33 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 432 €/v286 €/kk
Polttoaine
2 341 €/v195 €/kk
Vakuutus
795 €/v66 €/kk
Huolto ja korjaukset
386 €/v32 €/kk
Verot
151 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 105 €/v592 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mini Countryman kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Cooper C 1.5T PetrolBensiinin. 8,4 l/100 km
Cooper S 2.0T PetrolBensiinin. 9,6 l/100 km
Cooper SE ElectricSähkön. 18,0 kWh/100 km
Cooper E ElectricSähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €3 432 €17 160 €
Polttoaine2 341 €2 341 €2 341 €2 341 €2 341 €11 705 €
Vakuutus892 €844 €795 €747 €699 €3 977 €
Huolto ja korjaukset343 €343 €343 €450 €450 €1 929 €
Verot151 €151 €151 €151 €151 €755 €
Yhteensä7 159 €7 111 €7 062 €7 121 €7 073 €35 526 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Countryman vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 20 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 592 €/kk, mikä on noin 2 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Countryman Cooper C 1.5T Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat U25-sukupolvea (2024–).
Saatavilla olevat moottorit:
Cooper C 1.5T Petrol · 115 kW · BensiiniCooper S 2.0T Petrol · 150 kW · BensiiniCooper SE Electric · 150 kW · SähköCooper E Electric · 135 kW · Sähkö

Aiemman F60-sukupolven (2017–2024) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Countryman seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
145 g/km
Ajoneuvovero
151 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Countryman Cooper C 1.5T Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (145 g/km). Perusvero on noin 151 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 151 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mini Countryman tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
6,5 %
vs. kansallinen ka.
-19,8 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 6,6 %) on noin 20 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mini Countryman
592 €/kk
Hylkäys-% 6,5
VS
593 €/kk
Hylkäys-% 24,7
BMW X1 on 1 €/kk kalliimpi
Honda ZR-V589 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.