Mitsubishi Eclipse CrossGK · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.5L Turbo Petrol maksaa arviolta noin 588 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 260 €
Kuukaudessa (arvio)
588 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
51 %
34 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 630 €/v303 €/kk
Polttoaine
2 390 €/v199 €/kk
Vakuutus
649 €/v54 €/kk
Huolto ja korjaukset
226 €/v19 €/kk
Verot
157 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 052 €/v588 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mitsubishi Eclipse Cross kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.5L Turbo PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
2.4L PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 630 €3 630 €3 630 €3 630 €3 630 €18 150 €
Polttoaine2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €11 950 €
Vakuutus729 €689 €649 €609 €569 €3 245 €
Huolto ja korjaukset200 €200 €200 €265 €265 €1 130 €
Verot157 €157 €157 €157 €157 €785 €
Yhteensä7 106 €7 066 €7 026 €7 051 €7 011 €35 260 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Eclipse Cross vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 588 €/kk, mikä on noin 1 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Eclipse Cross 1.5L Turbo Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat GK-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.5L Turbo Petrol · 110 kW · Bensiini2.4L PHEV · 188 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Eclipse Cross seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
148 g/km
Ajoneuvovero
157 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Eclipse Cross 1.5L Turbo Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (148 g/km). Perusvero on noin 157 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 157 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mitsubishi Eclipse Cross tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,3 %
vs. kansallinen ka.
-22,0 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,4 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla.

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mitsubishi Eclipse Cross
588 €/kk
Hylkäys-% 4,3
VS
587 €/kk
Hylkäys-% 19,2
Citroën C3 Aircross on 1 €/kk edullisempi
Honda ZR-V589 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.