Citroën C3 AircrossC41 · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 110 maksaa arviolta noin 587 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 211 €
Kuukaudessa (arvio)
587 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
29 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 696 €/v308 €/kk
Polttoaine
2 067 €/v172 €/kk
Vakuutus
660 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
491 €/v41 €/kk
Verot
128 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 042 €/v587 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Citroën C3 Aircross kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 110Bensiinin. 7,4 l/100 km
1.2L PureTech 130Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.5L BlueHDi 100Dieseln. 5,1 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 696 €3 696 €3 696 €3 696 €3 696 €18 480 €
Polttoaine2 067 €2 067 €2 067 €2 067 €2 067 €10 335 €
Vakuutus751 €706 €660 €615 €570 €3 302 €
Huolto ja korjaukset456 €456 €456 €543 €543 €2 454 €
Verot128 €128 €128 €128 €128 €640 €
Yhteensä7 098 €7 053 €7 007 €7 049 €7 004 €35 211 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella C3 Aircross vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 7 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 587 €/kk, mikä on noin 1 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. C3 Aircross 1.2L PureTech 110 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat C41-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 110 · 81 kW · Bensiini1.2L PureTech 130 · 96 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 100 · 73 kW · Diesel
Arvonaleneminen

C3 Aircross seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
128 g/km
Ajoneuvovero
128 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

C3 Aircross 1.2L PureTech 110 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (128 g/km). Perusvero on noin 128 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 128 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Citroën C3 Aircross tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
19,2 %
vs. kansallinen ka.
-7,1 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 19,2 %) on noin 7 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €).

  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Citroën C3 Aircross
587 €/kk
Hylkäys-% 19,2
VS
586 €/kk
Hylkäys-% 34,0
Kia Sportage on 1 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.