BMW X1U11 · 2023–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

sDrive18i Petrol maksaa arviolta noin 593 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 607 €
Kuukaudessa (arvio)
593 €/kk
Per km (arvio)
0,47 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
44 %
32 %
11 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 168 €/v264 €/kk
Polttoaine
2 309 €/v192 €/kk
Vakuutus
803 €/v67 €/kk
Huolto ja korjaukset
694 €/v58 €/kk
Verot
148 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 121 €/v593 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

BMW X1 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
sDrive18i PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
sDrive18d DieselDieseln. 5,5 l/100 km
xDrive25e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km
iX1 xDrive30 ElectricSähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €3 168 €15 840 €
Polttoaine2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €11 545 €
Vakuutus892 €847 €803 €758 €714 €4 014 €
Huolto ja korjaukset616 €616 €616 €810 €810 €3 468 €
Verot148 €148 €148 €148 €148 €740 €
Yhteensä7 133 €7 088 €7 044 €7 193 €7 149 €35 607 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella X1 sDrive18i Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 593 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 168 €/v) ja polttoaine (noin 2 309 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. X1 sDrive18i Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat U11-sukupolvea (2023–).
Saatavilla olevat moottorit:
sDrive18i Petrol · 115 kW · BensiinisDrive18d Diesel · 110 kW · DieselxDrive25e PHEV · 180 kW · Ladattava hybridiiX1 xDrive30 Electric · 230 kW · Sähkö

Aiemman F48-sukupolven (2016–2022) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

X1 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
143 g/km
Ajoneuvovero
148 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

X1 sDrive18i Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (143 g/km). Perusvero on noin 148 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 148 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

BMW X1 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
24,7 %
vs. kansallinen ka.
-1,7 pp
Sijoitus merkissä
#17

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24,7 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
BMW X1
593 €/kk
Hylkäys-% 24,7
VS
611 €/kk
Hylkäys-% 14,4
Audi Q3 on 18 €/kk kalliimpi
Volvo XC40572 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.