Audi Q3F3 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

35 TFSI Petrol maksaa arviolta noin 611 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
36 634 €
Kuukaudessa (arvio)
611 €/kk
Per km (arvio)
0,49 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
33 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 300 €/v275 €/kk
Polttoaine
2 390 €/v199 €/kk
Vakuutus
786 €/v66 €/kk
Huolto ja korjaukset
693 €/v58 €/kk
Verot
157 €/v13 €/kk
Yhteensä
7 327 €/v611 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Audi Q3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
35 TFSI PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
45 TFSI PetrolBensiinin. 9,5 l/100 km
35 TDI DieselDieseln. 6,0 l/100 km
45 TFSI e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 300 €3 300 €3 300 €3 300 €3 300 €16 500 €
Polttoaine2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €2 390 €11 950 €
Vakuutus879 €833 €786 €740 €694 €3 932 €
Huolto ja korjaukset611 €611 €611 €817 €817 €3 467 €
Verot157 €157 €157 €157 €157 €785 €
Yhteensä7 337 €7 291 €7 244 €7 404 €7 358 €36 634 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Q3 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 611 €/kk, mikä on noin 5 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Q3 35 TFSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat F3-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
35 TFSI Petrol · 110 kW · Bensiini45 TFSI Petrol · 169 kW · Bensiini35 TDI Diesel · 110 kW · Diesel45 TFSI e PHEV · 180 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 8U-sukupolven (2012–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Q3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 50 %.

Verot
CO₂-päästö
148 g/km
Ajoneuvovero
157 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Q3 35 TFSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (148 g/km). Perusvero on noin 157 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 157 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Audi Q3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
14,4 %
vs. kansallinen ka.
-11,9 pp
Sijoitus merkissä
#5

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 14,4 %) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Taka-akselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Taka-akselisto
    Takajousituksen helat tai laakerit ovat kuluneet. Yleensä edullisempi korjata kuin etuakselisto, mutta vaatii silti nostimen ja työtunteja.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Audi Q3
611 €/kk
Hylkäys-% 14,4
VS
Mercedes-Benz GLB
612 €/kk
Mercedes-Benz GLB on 1 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.