Audi Q4 e-tronF4 · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

35 e-tron (52 kWh) maksaa arviolta noin 616 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
36 974 €
Kuukaudessa (arvio)
616 €/kk
Per km (arvio)
0,49 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
67 %
14 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 950 €/v413 €/kk
Polttoaine
324 €/v27 €/kk
Vakuutus
1 026 €/v86 €/kk
Huolto ja korjaukset
806 €/v67 €/kk
Verot
289 €/v24 €/kk
Yhteensä
7 395 €/v616 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Audi Q4 e-tron kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
35 e-tron (52 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km
40 e-tron (77 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km
50 e-tron quattro (77 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 950 €4 950 €4 950 €4 950 €4 950 €24 750 €
Polttoaine324 €324 €324 €324 €324 €1 620 €
Vakuutus1 165 €1 095 €1 026 €956 €887 €5 129 €
Huolto ja korjaukset710 €710 €710 €950 €950 €4 030 €
Verot289 €289 €289 €289 €289 €1 445 €
Yhteensä7 438 €7 368 €7 299 €7 469 €7 400 €36 974 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Q4 e-tron vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 616 €/kk, mikä on noin 6 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat F4-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
35 e-tron (52 kWh) · 125 kW · Sähkö40 e-tron (77 kWh) · 150 kW · Sähkö50 e-tron quattro (77 kWh) · 220 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

Q4 e-tron seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

Q4 e-tron 35 e-tron (52 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Audi Q4 e-tron tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,5 %
vs. kansallinen ka.
-21,8 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,5 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Muut ikkunat (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Muut ikkunat
    Haljenneita tai vaurioituneita sivu- tai takaikkunoita. Vaihtokustannus riippuu lasityypistä ja siitä, onko lasissa lämmitysvastuksia.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Audi Q4 e-tron
616 €/kk
Hylkäys-% 4,5
VS
Mercedes-Benz EQA
606 €/kk
Mercedes-Benz EQA on 10 €/kk edullisempi
Volvo EX30639 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.