Peugeot 3008E3 · 2024–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 136 maksaa arviolta noin 635 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 105 €
Kuukaudessa (arvio)
635 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
28 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 960 €/v330 €/kk
Polttoaine
2 131 €/v178 €/kk
Vakuutus
669 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
729 €/v61 €/kk
Verot
132 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 621 €/v635 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 3008 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 136Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.6L PHEV 195Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km
e-3008 Electric (73 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km
e-3008 Electric (98 kWh)Sähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 960 €3 960 €3 960 €3 960 €3 960 €19 800 €
Polttoaine2 131 €2 131 €2 131 €2 131 €2 131 €10 655 €
Vakuutus766 €717 €669 €621 €572 €3 345 €
Huolto ja korjaukset673 €673 €673 €813 €813 €3 645 €
Verot132 €132 €132 €132 €132 €660 €
Yhteensä7 662 €7 613 €7 565 €7 657 €7 608 €38 105 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella 3008 1.2L PureTech 136 menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 40 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 635 €/kk, mikä on noin 9 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 3008 1.2L PureTech 136 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat E3-sukupolvea (2024–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 136 · 100 kW · Bensiini1.6L PHEV 195 · 143 kW · Ladattava hybridie-3008 Electric (73 kWh) · 157 kW · Sähköe-3008 Electric (98 kWh) · 170 kW · Sähkö

Aiemman P84-sukupolven (2017–2024) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

3008 näyttää menettävän arvoaan Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 40 %, kun luokan keskiarvo on noin 49 %.

Verot
CO₂-päästö
132 g/km
Ajoneuvovero
132 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

3008 1.2L PureTech 136 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (132 g/km). Perusvero on noin 132 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 132 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 3008 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
28,5 %
vs. kansallinen ka.
+2,1 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 28,5 %) on noin 2 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 3008
635 €/kk
Hylkäys-% 28,5
VS
639 €/kk
Hylkäys-% 15,7
Jeep Renegade on 4 €/kk kalliimpi
Opel Grandland640 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.