Jeep RenegadeBU · 2015–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L T3 Petrol maksaa arviolta noin 639 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 357 €
Kuukaudessa (arvio)
639 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
52 %
27 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 960 €/v330 €/kk
Polttoaine
2 099 €/v175 €/kk
Vakuutus
806 €/v67 €/kk
Huolto ja korjaukset
677 €/v56 €/kk
Verot
130 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 671 €/v639 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Jeep Renegade kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L T3 PetrolBensiinin. 7,6 l/100 km
1.3L T4 PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
1.6L MultiJet DieselDieseln. 5,5 l/100 km
4xe PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 960 €3 960 €3 960 €3 960 €3 960 €19 800 €
Polttoaine2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €10 495 €
Vakuutus931 €868 €806 €743 €680 €4 028 €
Huolto ja korjaukset588 €588 €588 €810 €810 €3 384 €
Verot130 €130 €130 €130 €130 €650 €
Yhteensä7 708 €7 645 €7 583 €7 742 €7 679 €38 357 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Renegade 1.0L T3 Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 40 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 639 €/kk, mikä on noin 10 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Renegade 1.0L T3 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat BU-sukupolvea (2015–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L T3 Petrol · 88 kW · Bensiini1.3L T4 Petrol · 110 kW · Bensiini1.6L MultiJet Diesel · 88 kW · Diesel4xe PHEV · 140 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Renegade näyttää menettävän arvoaan Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 40 %, kun luokan keskiarvo on noin 49 %.

Verot
CO₂-päästö
130 g/km
Ajoneuvovero
130 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Renegade 1.0L T3 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (130 g/km). Perusvero on noin 130 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 130 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Jeep Renegade tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
15,7 %
vs. kansallinen ka.
-10,6 pp
Sijoitus merkissä
#1

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 15,7 %) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Jeep Renegade
639 €/kk
Hylkäys-% 15,7
VS
640 €/kk
Hylkäys-% 12,4
Opel Grandland on 1 €/kk kalliimpi
Peugeot 3008635 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.