Skoda YetiMk1 · 2009–2017

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2 TSI Petrol maksaa arviolta noin 613 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
36 769 €
Kuukaudessa (arvio)
613 €/kk
Per km (arvio)
0,49 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
39 %
31 %
18 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 893 €/v241 €/kk
Polttoaine
2 309 €/v192 €/kk
Vakuutus
677 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 327 €/v111 €/kk
Verot
148 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 354 €/v613 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Skoda Yeti kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2 TSI PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
1.4 TSI PetrolBensiinin. 8,7 l/100 km
2.0 TDI DieselDieseln. 5,9 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 893 €2 893 €2 893 €2 893 €2 892 €14 464 €
Polttoaine2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €2 309 €11 545 €
Vakuutus748 €712 €677 €642 €606 €3 385 €
Huolto ja korjaukset1 327 €1 327 €1 327 €1 327 €1 327 €6 635 €
Verot148 €148 €148 €148 €148 €740 €
Yhteensä7 425 €7 389 €7 354 €7 319 €7 282 €36 769 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Yeti vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 7 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 613 €/kk, mikä on noin 6 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Yeti 1.2 TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk1-sukupolvea (2009–2017).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2 TSI Petrol · 77 kW · Bensiini1.4 TSI Petrol · 90 kW · Bensiini2.0 TDI Diesel · 81 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Yeti seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 49 %.

Verot
CO₂-päästö
143 g/km
Ajoneuvovero
148 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Yeti 1.2 TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (143 g/km). Perusvero on noin 148 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 148 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Skoda Yeti tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
19,3 %
vs. kansallinen ka.
-7,1 pp
Sijoitus merkissä
#7

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 19,3 %) on noin 7 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Skoda Yeti
613 €/kk
Hylkäys-% 19,3
VS
Mercedes-Benz GLB
612 €/kk
Mercedes-Benz GLB on 1 €/kk edullisempi
Audi Q3611 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.