Opel MokkaB · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Turbo 100 maksaa arviolta noin 599 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
35 965 €
Kuukaudessa (arvio)
599 €/kk
Per km (arvio)
0,48 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
51 %
29 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 696 €/v308 €/kk
Polttoaine
2 099 €/v175 €/kk
Vakuutus
654 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
614 €/v51 €/kk
Verot
130 €/v11 €/kk
Yhteensä
7 193 €/v599 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Opel Mokka kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L Turbo 100Bensiinin. 7,6 l/100 km
1.2L Turbo 130Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.5L Diesel 110Dieseln. 5,0 l/100 km
e-Mokka ElectricSähkön. 18,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 696 €3 696 €3 696 €3 696 €3 696 €18 480 €
Polttoaine2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €2 099 €10 495 €
Vakuutus745 €700 €654 €609 €564 €3 272 €
Huolto ja korjaukset568 €568 €568 €682 €682 €3 068 €
Verot130 €130 €130 €130 €130 €650 €
Yhteensä7 238 €7 193 €7 147 €7 216 €7 171 €35 965 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Mokka vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 599 €/kk, mikä on noin 3 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Mokka 1.2L Turbo 100 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat B-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Turbo 100 · 74 kW · Bensiini1.2L Turbo 130 · 96 kW · Bensiini1.5L Diesel 110 · 81 kW · Diesele-Mokka Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman A-sukupolven (2013–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Mokka seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
130 g/km
Ajoneuvovero
130 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Mokka 1.2L Turbo 100 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (130 g/km). Perusvero on noin 130 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 130 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Opel Mokka tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,4 %
vs. kansallinen ka.
-8,9 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,5 %) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Opel Mokka
599 €/kk
Hylkäys-% 17,4
VS
593 €/kk
Hylkäys-% 24,7
BMW X1 on 6 €/kk edullisempi
Mini Countryman592 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.