Toyota CorollaE210 · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Turbo Petrol maksaa arviolta noin 480 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
28 770 €
Kuukaudessa (arvio)
480 €/kk
Per km (arvio)
0,38 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
37 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 464 €/v205 €/kk
Polttoaine
2 148 €/v179 €/kk
Vakuutus
586 €/v49 €/kk
Huolto ja korjaukset
423 €/v35 €/kk
Verot
133 €/v11 €/kk
Yhteensä
5 754 €/v480 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Toyota Corolla kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L Turbo PetrolBensiinin. 7,7 l/100 km
1.8L HybridHybridin. 6,3 l/100 km
2.0L HybridHybridin. 7,0 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €2 464 €12 320 €
Polttoaine2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €2 148 €10 740 €
Vakuutus640 €613 €586 €559 €532 €2 930 €
Huolto ja korjaukset369 €369 €369 €504 €504 €2 115 €
Verot133 €133 €133 €133 €133 €665 €
Yhteensä5 754 €5 727 €5 700 €5 808 €5 781 €28 770 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Corolla 1.2L Turbo Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 56 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 480 €/kk, mikä on noin 8 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Corolla 1.2L Turbo Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat E210-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Turbo Petrol · 85 kW · Bensiini1.8L Hybrid · 90 kW · Hybridi2.0L Hybrid · 132 kW · Hybridi

Aiemman E150-sukupolven (2007–2013) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Corolla seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 56 %.

Verot
CO₂-päästö
133 g/km
Ajoneuvovero
133 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Corolla 1.2L Turbo Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (133 g/km). Perusvero on noin 133 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 133 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Toyota Corolla tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
21,5 %
vs. kansallinen ka.
-4,9 pp
Sijoitus merkissä
#13

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 21,5 %) on noin 5 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Toyota Corolla
480 €/kk
Hylkäys-% 21,5
VS
498 €/kk
Hylkäys-% 27,5
Hyundai i30 on 18 €/kk kalliimpi
Kia Ceed503 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.