Volkswagen ID.3E11 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Pure (45 kWh) maksaa arviolta noin 497 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
29 842 €
Kuukaudessa (arvio)
497 €/kk
Per km (arvio)
0,40 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
71 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
4 256 €/v355 €/kk
Polttoaine
288 €/v24 €/kk
Vakuutus
836 €/v70 €/kk
Huolto ja korjaukset
314 €/v26 €/kk
Verot
275 €/v23 €/kk
Yhteensä
5 968 €/v497 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen ID.3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Pure (45 kWh)Sähkön. 16,0 kWh/100 km
Pro (58 kWh)Sähkön. 16,0 kWh/100 km
Pro S (77 kWh)Sähkön. 16,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen4 256 €4 256 €4 256 €4 256 €4 256 €21 280 €
Polttoaine288 €288 €288 €288 €288 €1 440 €
Vakuutus939 €887 €836 €784 €732 €4 178 €
Huolto ja korjaukset283 €283 €283 €360 €360 €1 569 €
Verot275 €275 €275 €275 €275 €1 375 €
Yhteensä6 041 €5 989 €5 938 €5 963 €5 911 €29 842 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella ID.3 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 497 €/kk, mikä on noin 5 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Sähköauton latauskustannukset riippuvat merkittävästi lataustavasta — kotilataus on tyypillisesti noin 0,10–0,15 €/kWh, kun taas pikalatausasemilla hinta voi olla 0,30–0,60 €/kWh. Laskelmissamme käytämme keskimääräistä kotilatauksen hintaa.

Sähköautoissa on vähemmän liikkuvia osia, mikä tarkoittaa tyypillisesti alhaisempia huoltokustannuksia. Akun kapasiteetin heikkeneminen on kuitenkin epävarmuustekijä — nykyisten arvioiden mukaan akku säilyttää todennäköisesti noin 80–90 % kapasiteetistaan 8 vuoden käytön jälkeen. Talvella toimintamatka voi lyhentyä merkittävästi, tyypillisesti 20–40 %.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat E11-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
Pure (45 kWh) · 107 kW · SähköPro (58 kWh) · 150 kW · SähköPro S (77 kWh) · 150 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

ID.3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 44 %.

Verot
CO₂-päästö
0 g/km
Ajoneuvovero
171 €/v
Käyttövoimavero
104 €/v

ID.3 Pure (45 kWh) ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (0 g/km). Perusvero on noin 171 € vuodessa. Sähköautoon sovelletaan käyttövoimaveroa (dieseleiden, sähköautojen ja hybridien lisäpäivittäisvero), joka on noin 104 € vuodessa. Yhteensä vero on noin 275 € vuodessa. Sähköauton polttoainekustannukset ovat kuitenkin tyypillisesti merkittävästi pienemmät kuin polttomoottoriauton. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen ID.3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
4,1 %
vs. kansallinen ka.
-22,3 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 4,1 %) on noin 22 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %).

Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen ID.3
497 €/kk
Hylkäys-% 4,1
VS
Renault Mégane E-Tech
550 €/kk
Renault Mégane E-Tech on 53 €/kk kalliimpi
MG MG4557 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.