BMW 2 SeriesG42 · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

218i Petrol maksaa arviolta noin 515 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
30 890 €
Kuukaudessa (arvio)
515 €/kk
Per km (arvio)
0,41 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
37 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 632 €/v219 €/kk
Polttoaine
2 261 €/v188 €/kk
Vakuutus
748 €/v62 €/kk
Huolto ja korjaukset
394 €/v33 €/kk
Verot
143 €/v12 €/kk
Yhteensä
6 178 €/v515 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

BMW 2 Series kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
218i PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
220i PetrolBensiinin. 8,6 l/100 km
220d DieselDieseln. 5,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 632 €2 632 €2 632 €2 632 €2 632 €13 160 €
Polttoaine2 261 €2 261 €2 261 €2 261 €2 261 €11 305 €
Vakuutus822 €785 €748 €711 €674 €3 740 €
Huolto ja korjaukset350 €350 €350 €460 €460 €1 970 €
Verot143 €143 €143 €143 €143 €715 €
Yhteensä6 208 €6 171 €6 134 €6 207 €6 170 €30 890 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella 2 Series vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 17 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 515 €/kk, mikä on noin 2 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 2 Series 218i Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat G42-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
218i Petrol · 115 kW · Bensiini220i Petrol · 135 kW · Bensiini220d Diesel · 140 kW · Diesel

Aiemman F22-sukupolven (2014–2021) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

2 Series seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 53 %.

Verot
CO₂-päästö
140 g/km
Ajoneuvovero
143 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

2 Series 218i Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (140 g/km). Perusvero on noin 143 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 143 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

BMW 2 Series tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
9,1 %
vs. kansallinen ka.
-17,3 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 9,1 %) on noin 17 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
BMW 2 Series
515 €/kk
Hylkäys-% 9,1
VS
520 €/kk
Hylkäys-% 22,2
Honda Civic on 5 €/kk kalliimpi
Mazda Mazda3508 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.