Mercedes-Benz A-ClassW177 · 2018–2025

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

A 180 Petrol maksaa arviolta noin 523 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 351 €
Kuukaudessa (arvio)
523 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
42 %
35 %
11 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 660 €/v222 €/kk
Polttoaine
2 164 €/v180 €/kk
Vakuutus
709 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
604 €/v50 €/kk
Verot
134 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 270 €/v523 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mercedes-Benz A-Class kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
A 180 PetrolBensiinin. 7,8 l/100 km
A 200 PetrolBensiinin. 8,1 l/100 km
A 180 d DieselDieseln. 5,0 l/100 km
A 250 e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 660 €2 660 €2 660 €2 660 €2 660 €13 300 €
Polttoaine2 164 €2 164 €2 164 €2 164 €2 164 €10 820 €
Vakuutus783 €746 €709 €671 €634 €3 543 €
Huolto ja korjaukset510 €510 €666 €666 €666 €3 018 €
Verot134 €134 €134 €134 €134 €670 €
Yhteensä6 251 €6 214 €6 333 €6 295 €6 258 €31 351 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella A-Class vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 523 €/kk, mikä on noin 0 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. A-Class A 180 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat W177-sukupolvea (2018–2025).
Saatavilla olevat moottorit:
A 180 Petrol · 100 kW · BensiiniA 200 Petrol · 120 kW · BensiiniA 180 d Diesel · 85 kW · DieselA 250 e PHEV · 160 kW · Ladattava hybridi

Aiemman W176-sukupolven (2013–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

A-Class seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
134 g/km
Ajoneuvovero
134 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

A-Class A 180 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (134 g/km). Perusvero on noin 134 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 134 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mercedes-Benz A-Class tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,3 %
vs. kansallinen ka.
-9,0 pp
Sijoitus merkissä
#11

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,3 %) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mercedes-Benz A-Class
523 €/kk
Hylkäys-% 17,3
VS
520 €/kk
Hylkäys-% 22,2
Honda Civic on 3 €/kk edullisempi
SEAT Leon529 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.