SEAT LeonKL · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L eTSI Mild Hybrid maksaa arviolta noin 529 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä. Hybriditekniikka pitää tyypillisesti polttoainekulut ja verot alhaisina.

5v yhteensä (arvio)
31 721 €
Kuukaudessa (arvio)
529 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
47 %
31 %
10 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 976 €/v248 €/kk
Polttoaine
1 977 €/v165 €/kk
Vakuutus
654 €/v55 €/kk
Huolto ja korjaukset
623 €/v52 €/kk
Verot
115 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 344 €/v529 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

SEAT Leon kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L eTSI Mild HybridHybridin. 7,1 l/100 km
1.5L eTSI Mild HybridHybridin. 7,7 l/100 km
2.0L TDI DieselDieseln. 5,2 l/100 km
1.4L eHybrid PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 976 €2 976 €2 976 €2 976 €2 976 €14 880 €
Polttoaine1 977 €1 977 €1 977 €1 977 €1 977 €9 885 €
Vakuutus726 €690 €654 €617 €581 €3 268 €
Huolto ja korjaukset557 €557 €557 €721 €721 €3 113 €
Verot115 €115 €115 €115 €115 €575 €
Yhteensä6 351 €6 315 €6 279 €6 406 €6 370 €31 721 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Leon 1.0L eTSI Mild Hybrid on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 529 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 976 €/v) ja polttoaine (noin 1 977 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Hybridiautojen akulle on tyypillisesti valmistajan takuu. Leon 1.0L eTSI Mild Hybrid hybridivoimalinja on tyypillisesti huoltokustannuksiltaan edullisempi kuin vastaava pelkkä polttomoottori — regeneratiivinen jarrutus pidentää yleensä jarrupalojen käyttöikää merkittävästi, ja jakohihnan sijaan käytössä on tyypillisesti jakoketju, joka ei vaadi säännöllistä vaihtoa.

Hybridin polttoaineen kulutus on tyypillisesti alhaisempi erityisesti kaupunkiajossa, mutta maantieajossa ero pienenee. Todellinen kulutus riippuu merkittävästi ajotyylistä ja olosuhteista.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat KL-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L eTSI Mild Hybrid · 81 kW · Hybridi1.5L eTSI Mild Hybrid · 110 kW · Hybridi2.0L TDI Diesel · 110 kW · Diesel1.4L eHybrid PHEV · 150 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 5F-sukupolven (2013–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Leon seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
114 g/km
Ajoneuvovero
115 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Leon 1.0L eTSI Mild Hybrid ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (114 g/km). Perusvero on noin 115 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 115 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

SEAT Leon tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
24,5 %
vs. kansallinen ka.
-1,9 pp
Sijoitus merkissä
#9

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24,5 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
SEAT Leon
529 €/kk
Hylkäys-% 24,5
VS
533 €/kk
Hylkäys-% 11,7
Mercedes-Benz CLA on 4 €/kk kalliimpi
Honda Civic520 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.