Mercedes-Benz CLAC118 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

CLA 180 Petrol maksaa arviolta noin 533 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 967 €
Kuukaudessa (arvio)
533 €/kk
Per km (arvio)
0,43 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
46 %
35 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 912 €/v243 €/kk
Polttoaine
2 212 €/v184 €/kk
Vakuutus
702 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
430 €/v36 €/kk
Verot
138 €/v12 €/kk
Yhteensä
6 393 €/v533 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mercedes-Benz CLA kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
CLA 180 PetrolBensiinin. 8,0 l/100 km
CLA 200 PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
CLA 200 d DieselDieseln. 5,2 l/100 km
CLA 250 e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €14 560 €
Polttoaine2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €11 060 €
Vakuutus783 €742 €702 €661 €620 €3 508 €
Huolto ja korjaukset383 €383 €383 €500 €500 €2 149 €
Verot138 €138 €138 €138 €138 €690 €
Yhteensä6 428 €6 387 €6 347 €6 423 €6 382 €31 967 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella CLA vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 15 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 533 €/kk, mikä on noin 2 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. CLA CLA 180 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat C118-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
CLA 180 Petrol · 100 kW · BensiiniCLA 200 Petrol · 120 kW · BensiiniCLA 200 d Diesel · 110 kW · DieselCLA 250 e PHEV · 160 kW · Ladattava hybridi

Aiemman C117-sukupolven (2013–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

CLA seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
137 g/km
Ajoneuvovero
138 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

CLA CLA 180 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (137 g/km). Perusvero on noin 138 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 138 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mercedes-Benz CLA tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
11,7 %
vs. kansallinen ka.
-14,7 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 11,7 %) on noin 15 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Renkaat ja vanteet
    Renkaiden urasyvyys alle lain vaatiman, vaurioituneet vanteet tai erilaisia renkaita. Varaudu uusien renkaiden hankintaan käytettyä autoa ostaessasi.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mercedes-Benz CLA
533 €/kk
Hylkäys-% 11,7
VS
529 €/kk
Hylkäys-% 24,5
SEAT Leon on 4 €/kk edullisempi
Audi A3544 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.