Mini ClubmanF54 · 2016–2024

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

Cooper 1.5L Petrol maksaa arviolta noin 527 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 609 €
Kuukaudessa (arvio)
527 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
41 %
32 %
11 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 593 €/v216 €/kk
Polttoaine
2 035 €/v170 €/kk
Vakuutus
711 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
857 €/v71 €/kk
Verot
126 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 322 €/v527 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mini Clubman kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
Cooper 1.5L PetrolBensiinin. 7,3 l/100 km
Cooper S 2.0T PetrolBensiinin. 8,3 l/100 km
Cooper D 2.0 DieselDieseln. 4,9 l/100 km
Cooper SE ALL4 PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 593 €2 593 €2 593 €2 593 €2 594 €12 966 €
Polttoaine2 035 €2 035 €2 035 €2 035 €2 035 €10 175 €
Vakuutus783 €747 €711 €674 €638 €3 553 €
Huolto ja korjaukset685 €900 €900 €900 €900 €4 285 €
Verot126 €126 €126 €126 €126 €630 €
Yhteensä6 222 €6 401 €6 365 €6 328 €6 293 €31 609 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Clubman Cooper 1.5L Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 527 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 593 €/v) ja polttoaine (noin 2 035 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Clubman Cooper 1.5L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat F54-sukupolvea (2016–2024).
Saatavilla olevat moottorit:
Cooper 1.5L Petrol · 100 kW · BensiiniCooper S 2.0T Petrol · 141 kW · BensiiniCooper D 2.0 Diesel · 110 kW · DieselCooper SE ALL4 PHEV · 165 kW · Ladattava hybridi

Aiemman R55-sukupolven (2008–2014) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Clubman seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 52 %.

Verot
CO₂-päästö
126 g/km
Ajoneuvovero
126 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Clubman Cooper 1.5L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (126 g/km). Perusvero on noin 126 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 126 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mini Clubman tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
24,3 %
vs. kansallinen ka.
-2,1 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24,3 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Bensiinimoottorin pakokaasumittaus (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–600 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Bensiinimoottorin pakokaasumittaus
    Bensiinimoottorin pakokaasupäästöt ylittävät raja-arvot. Syynä voi olla viallinen lambda-anturi, katalysaattori tai moottorinohjausjärjestelmän vika.
    100–600 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mini Clubman
527 €/kk
Hylkäys-% 24,3
VS
529 €/kk
Hylkäys-% 24,5
SEAT Leon on 2 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.