Ford FocusMk4 · 2019–2025

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L EcoBoost 92kW maksaa arviolta noin 529 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
31 727 €
Kuukaudessa (arvio)
529 €/kk
Per km (arvio)
0,42 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
30 %
10 %
14 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 835 €/v236 €/kk
Polttoaine
1 889 €/v157 €/kk
Vakuutus
629 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
874 €/v73 €/kk
Verot
118 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 345 €/v529 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Ford Focus kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L EcoBoost 92kWBensiinin. 6,8 l/100 km
1.0L EcoBoost 125kWBensiinin. 7,3 l/100 km
1.5L EcoBoost PetrolBensiinin. 7,6 l/100 km
1.5L EcoBlue DieselDieseln. 5,1 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 835 €2 835 €2 835 €2 835 €2 835 €14 175 €
Polttoaine1 889 €1 889 €1 889 €1 889 €1 889 €9 445 €
Vakuutus699 €664 €629 €595 €560 €3 147 €
Huolto ja korjaukset775 €775 €940 €940 €940 €4 370 €
Verot118 €118 €118 €118 €118 €590 €
Yhteensä6 316 €6 281 €6 411 €6 377 €6 342 €31 727 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Focus 1.0L EcoBoost 92kW on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 529 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 835 €/v) ja polttoaine (noin 1 889 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Focus 1.0L EcoBoost 92kW huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk4-sukupolvea (2019–2025).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L EcoBoost 92kW · 92 kW · Bensiini1.0L EcoBoost 125kW · 125 kW · Bensiini1.5L EcoBoost Petrol · 134 kW · Bensiini1.5L EcoBlue Diesel · 88 kW · Diesel

Aiemman Mk3-sukupolven (2011–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Focus seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
117 g/km
Ajoneuvovero
118 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Focus 1.0L EcoBoost 92kW ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (117 g/km). Perusvero on noin 118 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 118 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Ford Focus tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
28,1 %
vs. kansallinen ka.
+1,8 pp
Sijoitus merkissä
#14

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 28,1 %) on noin 2 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Ford Focus
529 €/kk
Hylkäys-% 28,1
VS
529 €/kk
Hylkäys-% 24,5
SEAT Leon on 0 €/kk edullisempi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.