Audi A3GY · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

30 TFSI Petrol maksaa arviolta noin 544 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
32 648 €
Kuukaudessa (arvio)
544 €/kk
Per km (arvio)
0,44 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
30 %
11 %
13 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 912 €/v243 €/kk
Polttoaine
1 970 €/v164 €/kk
Vakuutus
687 €/v57 €/kk
Huolto ja korjaukset
838 €/v70 €/kk
Verot
123 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 530 €/v544 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Audi A3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
30 TFSI PetrolBensiinin. 7,1 l/100 km
35 TFSI PetrolBensiinin. 7,8 l/100 km
30 TDI DieselDieseln. 5,3 l/100 km
40 TFSI e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €14 560 €
Polttoaine1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €1 970 €9 850 €
Vakuutus768 €727 €687 €646 €605 €3 433 €
Huolto ja korjaukset738 €738 €738 €988 €988 €4 190 €
Verot123 €123 €123 €123 €123 €615 €
Yhteensä6 511 €6 470 €6 430 €6 639 €6 598 €32 648 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella A3 30 TFSI Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 544 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 912 €/v) ja polttoaine (noin 1 970 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. A3 30 TFSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat GY-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
30 TFSI Petrol · 81 kW · Bensiini35 TFSI Petrol · 110 kW · Bensiini30 TDI Diesel · 85 kW · Diesel40 TFSI e PHEV · 150 kW · Ladattava hybridi

Aiemman 8V-sukupolven (2013–2020) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

A3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
122 g/km
Ajoneuvovero
123 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

A3 30 TFSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (122 g/km). Perusvero on noin 123 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 123 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Audi A3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
21,3 %
vs. kansallinen ka.
-5,1 pp
Sijoitus merkissä
#11

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 21,3 %) on noin 5 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Audi A3
544 €/kk
Hylkäys-% 21,3
VS
545 €/kk
Hylkäys-% 27,0
Subaru Impreza on 1 €/kk kalliimpi
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.