Mercedes-Benz B-ClassW247 · 2019–2025

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

B 180 Petrol maksaa arviolta noin 560 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
33 615 €
Kuukaudessa (arvio)
560 €/kk
Per km (arvio)
0,45 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
43 %
33 %
10 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 908 €/v242 €/kk
Polttoaine
2 212 €/v184 €/kk
Vakuutus
702 €/v59 €/kk
Huolto ja korjaukset
764 €/v64 €/kk
Verot
138 €/v12 €/kk
Yhteensä
6 723 €/v560 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mercedes-Benz B-Class kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
B 180 PetrolBensiinin. 8,0 l/100 km
B 200 PetrolBensiinin. 8,4 l/100 km
B 180 d DieselDieseln. 5,2 l/100 km
B 250 e PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 908 €2 908 €2 908 €2 908 €2 906 €14 538 €
Polttoaine2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €2 212 €11 060 €
Vakuutus783 €742 €702 €661 €620 €3 508 €
Huolto ja korjaukset645 €645 €843 €843 €843 €3 819 €
Verot138 €138 €138 €138 €138 €690 €
Yhteensä6 686 €6 645 €6 803 €6 762 €6 719 €33 615 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella B-Class B 180 Petrol kokonaiskustannukset ovat todennäköisesti luokan keskiarvoa korkeammat — noin 7 % yli keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 560 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 908 €/v) ja polttoaine (noin 2 212 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. B-Class B 180 Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat W247-sukupolvea (2019–2025).
Saatavilla olevat moottorit:
B 180 Petrol · 100 kW · BensiiniB 200 Petrol · 120 kW · BensiiniB 180 d Diesel · 85 kW · DieselB 250 e PHEV · 160 kW · Ladattava hybridi

Aiemman W246-sukupolven (2012–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

B-Class seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 43 %.

Verot
CO₂-päästö
137 g/km
Ajoneuvovero
138 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

B-Class B 180 Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (137 g/km). Perusvero on noin 138 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 138 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mercedes-Benz B-Class tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
24,1 %
vs. kansallinen ka.
-2,2 pp
Sijoitus merkissä
#14

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24,1 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mercedes-Benz B-Class
560 €/kk
Hylkäys-% 24,1
VS
560 €/kk
Hylkäys-% 26,7
BMW 1 Series on 0 €/kk edullisempi
Fiat 500L565 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.