Peugeot 308P5 · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 130 maksaa arviolta noin 569 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 127 €
Kuukaudessa (arvio)
569 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
30 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 248 €/v271 €/kk
Polttoaine
2 018 €/v168 €/kk
Vakuutus
622 €/v52 €/kk
Huolto ja korjaukset
811 €/v68 €/kk
Verot
126 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 825 €/v569 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 308 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 130Bensiinin. 7,3 l/100 km
1.5L BlueHDi 130Dieseln. 5,1 l/100 km
1.6L PHEV 180Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km
e-308 ElectricSähkön. 16,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 248 €3 248 €3 248 €3 248 €3 248 €16 240 €
Polttoaine2 018 €2 018 €2 018 €2 018 €2 018 €10 090 €
Vakuutus702 €662 €622 €583 €543 €3 112 €
Huolto ja korjaukset747 €747 €747 €907 €907 €4 055 €
Verot126 €126 €126 €126 €126 €630 €
Yhteensä6 841 €6 801 €6 761 €6 882 €6 842 €34 127 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella 308 hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 7 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 569 €/kk, mikä on noin 9 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 308 1.2L PureTech 130 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat P5-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 130 · 96 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 130 · 96 kW · Diesel1.6L PHEV 180 · 132 kW · Ladattava hybridie-308 Electric · 115 kW · Sähkö

Aiemman T9-sukupolven (2014–2021) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

308 näyttää menettävän arvoaan Kompakti-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
125 g/km
Ajoneuvovero
126 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

308 1.2L PureTech 130 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (125 g/km). Perusvero on noin 126 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 126 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 308 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
33,7 %
vs. kansallinen ka.
+7,3 pp
Sijoitus merkissä
#7

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 33,7 %) on noin 7 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 308
569 €/kk
Hylkäys-% 33,7
VS
567 €/kk
Hylkäys-% 27,8
Opel Astra on 2 €/kk edullisempi
Fiat Tipo572 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.