Opel AstraL · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Turbo 110 maksaa arviolta noin 567 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 006 €
Kuukaudessa (arvio)
567 €/kk
Per km (arvio)
0,45 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
30 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 248 €/v271 €/kk
Polttoaine
2 067 €/v172 €/kk
Vakuutus
610 €/v51 €/kk
Huolto ja korjaukset
748 €/v62 €/kk
Verot
128 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 801 €/v567 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Opel Astra kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L Turbo 110Bensiinin. 7,4 l/100 km
1.2L Turbo 130Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.5L Diesel 130Dieseln. 5,5 l/100 km
1.6L PHEV 180Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km
e-Astra ElectricSähkön. 16,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 248 €3 248 €3 248 €3 248 €3 248 €16 240 €
Polttoaine2 067 €2 067 €2 067 €2 067 €2 067 €10 335 €
Vakuutus690 €650 €610 €571 €531 €3 052 €
Huolto ja korjaukset689 €689 €689 €836 €836 €3 739 €
Verot128 €128 €128 €128 €128 €640 €
Yhteensä6 822 €6 782 €6 742 €6 850 €6 810 €34 006 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Astra 1.2L Turbo 110 kokonaiskustannukset ovat todennäköisesti luokan keskiarvoa korkeammat — noin 8 % yli keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 567 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 3 248 €/v) ja polttoaine (noin 2 067 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Astra 1.2L Turbo 110 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat L-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Turbo 110 · 81 kW · Bensiini1.2L Turbo 130 · 96 kW · Bensiini1.5L Diesel 130 · 96 kW · Diesel1.6L PHEV 180 · 132 kW · Ladattava hybridie-Astra Electric · 115 kW · Sähkö

Aiemman K-sukupolven (2016–2021) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Astra näyttää menettävän arvoaan Kompakti-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
128 g/km
Ajoneuvovero
128 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Astra 1.2L Turbo 110 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (128 g/km). Perusvero on noin 128 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 128 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Opel Astra tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
27,8 %
vs. kansallinen ka.
+1,4 pp
Sijoitus merkissä
#13

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 27,8 %) on noin 1 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Opel Astra
567 €/kk
Hylkäys-% 27,8
VS
569 €/kk
Hylkäys-% 33,7
Peugeot 308 on 2 €/kk kalliimpi
Fiat 500L565 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.