Kia CeratoLD · 2004–2008

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.6L Petrol maksaa arviolta noin 571 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 255 €
Kuukaudessa (arvio)
571 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
31 %
41 %
17 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 100 €/v175 €/kk
Polttoaine
2 777 €/v231 €/kk
Vakuutus
588 €/v49 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 178 €/v98 €/kk
Verot
208 €/v17 €/kk
Yhteensä
6 851 €/v571 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Kia Cerato kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.6L PetrolBensiinin. 10,0 l/100 km
2.0L PetrolBensiinin. 11,2 l/100 km
1.6 CRDi DieselDieseln. 6,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 100 €2 100 €2 100 €2 100 €2 100 €10 500 €
Polttoaine2 777 €2 777 €2 777 €2 777 €2 777 €13 885 €
Vakuutus634 €611 €588 €565 €542 €2 940 €
Huolto ja korjaukset1 178 €1 178 €1 178 €1 178 €1 178 €5 890 €
Verot208 €208 €208 €208 €208 €1 040 €
Yhteensä6 897 €6 874 €6 851 €6 828 €6 805 €34 255 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Cerato 1.6L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 39 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 571 €/kk, mikä on noin 9 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Cerato 1.6L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat LD-sukupolvea (2004–2008).
Saatavilla olevat moottorit:
1.6L Petrol · 77 kW · Bensiini2.0L Petrol · 105 kW · Bensiini1.6 CRDi Diesel · 85 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Cerato näyttää menettävän arvoaan Kompakti-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 39 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
172 g/km
Ajoneuvovero
208 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Cerato 1.6L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (172 g/km). Perusvero on noin 208 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 208 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Kia Cerato tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
42,5 %
vs. kansallinen ka.
+16,1 pp
Sijoitus merkissä
#14

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 42,5 %) on noin 16 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD)
    Auton sisäinen valvontajärjestelmä (OBD) ilmoittaa vioista. Kyse voi olla pienestä anturiviasta tai merkittävästä moottoriongelmasta — teetä kattava OBD-skannaus.
    100–1 000 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Kia Cerato
571 €/kk
Hylkäys-% 42,5
VS
572 €/kk
Hylkäys-% 13,7
Fiat Tipo on 1 €/kk kalliimpi
Peugeot 308569 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.