Citroën C4 / ë-C4C41 · 2021–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L PureTech 100 maksaa arviolta noin 578 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
34 683 €
Kuukaudessa (arvio)
578 €/kk
Per km (arvio)
0,46 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
30 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 304 €/v275 €/kk
Polttoaine
2 051 €/v171 €/kk
Vakuutus
603 €/v50 €/kk
Huolto ja korjaukset
852 €/v71 €/kk
Verot
127 €/v11 €/kk
Yhteensä
6 937 €/v578 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Citroën C4 / ë-C4 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L PureTech 100Bensiinin. 7,4 l/100 km
1.2L PureTech 130Bensiinin. 7,7 l/100 km
1.5L BlueHDi 130Dieseln. 5,3 l/100 km
ë-C4 ElectricSähkön. 16,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 304 €3 304 €3 304 €3 304 €3 304 €16 520 €
Polttoaine2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €2 051 €10 255 €
Vakuutus684 €643 €603 €563 €522 €3 015 €
Huolto ja korjaukset780 €780 €780 €959 €959 €4 258 €
Verot127 €127 €127 €127 €127 €635 €
Yhteensä6 946 €6 905 €6 865 €7 004 €6 963 €34 683 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella C4 / ë-C4 hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 15 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 578 €/kk, mikä on noin 10 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. C4 / ë-C4 1.2L PureTech 100 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat C41-sukupolvea (2021–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L PureTech 100 · 74 kW · Bensiini1.2L PureTech 130 · 96 kW · Bensiini1.5L BlueHDi 130 · 96 kW · Dieselë-C4 Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman B7-sukupolven (2011–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

C4 / ë-C4 näyttää menettävän arvoaan Kompakti-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 41 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
127 g/km
Ajoneuvovero
127 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

C4 / ë-C4 1.2L PureTech 100 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (127 g/km). Perusvero on noin 127 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 127 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Citroën C4 / ë-C4 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
41,7 %
vs. kansallinen ka.
+15,3 pp
Sijoitus merkissä
#13

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 41,7 %) on noin 15 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Citroën C4 / ë-C4
578 €/kk
Hylkäys-% 41,7
VS
572 €/kk
Hylkäys-% 13,7
Fiat Tipo on 6 €/kk edullisempi
Peugeot 308569 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.