Mazda Mazda3BP · 2019–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

2.0L Skyactiv-G Petrol maksaa arviolta noin 508 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
30 458 €
Kuukaudessa (arvio)
508 €/kk
Per km (arvio)
0,41 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
33 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 912 €/v243 €/kk
Polttoaine
1 986 €/v166 €/kk
Vakuutus
580 €/v48 €/kk
Huolto ja korjaukset
491 €/v41 €/kk
Verot
123 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 092 €/v508 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Mazda Mazda3 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
2.0L Skyactiv-G PetrolBensiinin. 7,2 l/100 km
2.0L Skyactiv-X Mild HybridHybridin. 7,4 l/100 km
1.8L Skyactiv-D DieselDieseln. 5,0 l/100 km
2.0L e-Skyactiv G HybridHybridin. 7,3 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €14 560 €
Polttoaine1 986 €1 986 €1 986 €1 986 €1 986 €9 930 €
Vakuutus644 €612 €580 €548 €516 €2 900 €
Huolto ja korjaukset433 €433 €433 €577 €577 €2 453 €
Verot123 €123 €123 €123 €123 €615 €
Yhteensä6 098 €6 066 €6 034 €6 146 €6 114 €30 458 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Mazda3 hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon, mikä voi vaikuttaa huoltokustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 508 €/kk, mikä on noin 3 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Mazda3 2.0L Skyactiv-G Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat BP-sukupolvea (2019–).
Saatavilla olevat moottorit:
2.0L Skyactiv-G Petrol · 90 kW · Bensiini2.0L Skyactiv-X Mild Hybrid · 132 kW · Hybridi1.8L Skyactiv-D Diesel · 85 kW · Diesel2.0L e-Skyactiv G Hybrid · 110 kW · Hybridi

Aiemman BM-sukupolven (2014–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Mazda3 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
123 g/km
Ajoneuvovero
123 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Mazda3 2.0L Skyactiv-G Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (123 g/km). Perusvero on noin 123 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 123 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Mazda Mazda3 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
32,5 %
vs. kansallinen ka.
+6,2 pp
Sijoitus merkissä
#7

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 32,5 %) on noin 6 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Mazda Mazda3
508 €/kk
Hylkäys-% 32,5
VS
503 €/kk
Hylkäys-% 29,9
Kia Ceed on 5 €/kk edullisempi
BMW 2 Series515 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.