Skoda RapidNH · 2012–2019

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2 TSI Petrol maksaa arviolta noin 495 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
29 671 €
Kuukaudessa (arvio)
495 €/kk
Per km (arvio)
0,40 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
42 %
32 %
10 %
13 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 520 €/v210 €/kk
Polttoaine
1 922 €/v160 €/kk
Vakuutus
616 €/v51 €/kk
Huolto ja korjaukset
756 €/v63 €/kk
Verot
120 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 934 €/v495 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Skoda Rapid kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2 TSI PetrolBensiinin. 6,9 l/100 km
1.4 TSI PetrolBensiinin. 7,5 l/100 km
1.4 TDI DieselDieseln. 4,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 520 €2 520 €2 520 €2 520 €2 520 €12 600 €
Polttoaine1 922 €1 922 €1 922 €1 922 €1 922 €9 610 €
Vakuutus678 €647 €616 €585 €555 €3 081 €
Huolto ja korjaukset756 €756 €756 €756 €756 €3 780 €
Verot120 €120 €120 €120 €120 €600 €
Yhteensä5 996 €5 965 €5 934 €5 903 €5 873 €29 671 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Rapid vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 495 €/kk, mikä on noin 6 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Rapid 1.2 TSI Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat NH-sukupolvea (2012–2019).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2 TSI Petrol · 66 kW · Bensiini1.4 TSI Petrol · 92 kW · Bensiini1.4 TDI Diesel · 66 kW · Diesel
Arvonaleneminen

Rapid näyttää menettävän arvoaan Kompakti-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
119 g/km
Ajoneuvovero
120 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Rapid 1.2 TSI Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (119 g/km). Perusvero on noin 120 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 120 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Skoda Rapid tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
14,4 %
vs. kansallinen ka.
-11,9 pp
Sijoitus merkissä
#5

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 14,5 %) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Renkaat ja vanteet
    Renkaiden urasyvyys alle lain vaatiman, vaurioituneet vanteet tai erilaisia renkaita. Varaudu uusien renkaiden hankintaan käytettyä autoa ostaessasi.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Skoda Rapid
495 €/kk
Hylkäys-% 14,4
VS
498 €/kk
Hylkäys-% 27,5
Hyundai i30 on 3 €/kk kalliimpi
Kia Ceed503 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.