Kia CeedCD · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L T-GDi Petrol maksaa arviolta noin 503 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
30 156 €
Kuukaudessa (arvio)
503 €/kk
Per km (arvio)
0,40 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
48 %
32 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 912 €/v243 €/kk
Polttoaine
1 938 €/v162 €/kk
Vakuutus
578 €/v48 €/kk
Huolto ja korjaukset
482 €/v40 €/kk
Verot
121 €/v10 €/kk
Yhteensä
6 031 €/v503 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Kia Ceed kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L T-GDi PetrolBensiinin. 7,0 l/100 km
1.5L T-GDi PetrolBensiinin. 7,4 l/100 km
1.6L CRDi DieselDieseln. 4,7 l/100 km
1.6L T-GDi PHEVLadattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €2 912 €14 560 €
Polttoaine1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €1 938 €9 690 €
Vakuutus642 €610 €578 €546 €514 €2 890 €
Huolto ja korjaukset431 €431 €431 €559 €559 €2 411 €
Verot121 €121 €121 €121 €121 €605 €
Yhteensä6 044 €6 012 €5 980 €6 076 €6 044 €30 156 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Ceed 1.0L T-GDi Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 503 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 912 €/v) ja polttoaine (noin 1 938 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Ceed 1.0L T-GDi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat CD-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L T-GDi Petrol · 88 kW · Bensiini1.5L T-GDi Petrol · 118 kW · Bensiini1.6L CRDi Diesel · 85 kW · Diesel1.6L T-GDi PHEV · 104 kW · Ladattava hybridi

Aiemman JD-sukupolven (2012–2018) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Ceed seuraa tietojemme mukaan lähemmin Kompakti-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
120 g/km
Ajoneuvovero
121 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Ceed 1.0L T-GDi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (120 g/km). Perusvero on noin 121 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 121 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Kia Ceed tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
29,9 %
vs. kansallinen ka.
+3,5 pp
Sijoitus merkissä
#10

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 29,9 %) on noin 4 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Kia Ceed
503 €/kk
Hylkäys-% 29,9
VS
498 €/kk
Hylkäys-% 27,5
Hyundai i30 on 5 €/kk edullisempi
Mazda Mazda3508 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.