Opel GrandlandA18 · 2018–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Turbo 130 maksaa arviolta noin 640 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 396 €
Kuukaudessa (arvio)
640 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
50 %
30 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
3 828 €/v319 €/kk
Polttoaine
2 277 €/v190 €/kk
Vakuutus
669 €/v56 €/kk
Huolto ja korjaukset
760 €/v63 €/kk
Verot
145 €/v12 €/kk
Yhteensä
7 679 €/v640 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Opel Grandland kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L Turbo 130Bensiinin. 8,2 l/100 km
1.5L CDTi Diesel 130Dieseln. 5,5 l/100 km
1.6L PHEV 225Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km
1.6L PHEV 300Ladattava hybridin. 5,0 l/100 km

Ladattavan hybridin todellinen kulutus riippuu voimakkaasti latausrutiinista — arvio olettaa, ettei autoa ladata joka ajoon.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen3 828 €3 828 €3 828 €3 828 €3 828 €19 140 €
Polttoaine2 277 €2 277 €2 277 €2 277 €2 277 €11 385 €
Vakuutus763 €716 €669 €622 €576 €3 346 €
Huolto ja korjaukset700 €700 €700 €850 €850 €3 800 €
Verot145 €145 €145 €145 €145 €725 €
Yhteensä7 713 €7 666 €7 619 €7 722 €7 676 €38 396 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Grandland vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 14 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 640 €/kk, mikä on noin 10 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Grandland 1.2L Turbo 130 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat A18-sukupolvea (2018–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Turbo 130 · 96 kW · Bensiini1.5L CDTi Diesel 130 · 96 kW · Diesel1.6L PHEV 225 · 165 kW · Ladattava hybridi1.6L PHEV 300 · 221 kW · Ladattava hybridi
Arvonaleneminen

Grandland näyttää menettävän arvoaan Kompakti-SUV-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %, kun luokan keskiarvo on noin 49 %.

Verot
CO₂-päästö
141 g/km
Ajoneuvovero
145 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Grandland 1.2L Turbo 130 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (141 g/km). Perusvero on noin 145 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 145 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Opel Grandland tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
12,4 %
vs. kansallinen ka.
-13,9 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 12,4 %) on noin 14 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Opel Grandland
640 €/kk
Hylkäys-% 12,4
VS
639 €/kk
Hylkäys-% 15,7
Jeep Renegade on 1 €/kk edullisempi
Peugeot 3008635 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.