Peugeot 407Mk1 · 2004–2011

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.8L Petrol maksaa arviolta noin 642 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
38 498 €
Kuukaudessa (arvio)
642 €/kk
Per km (arvio)
0,51 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
30 %
41 %
16 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 333 €/v194 €/kk
Polttoaine
3 133 €/v261 €/kk
Vakuutus
727 €/v61 €/kk
Huolto ja korjaukset
1 238 €/v103 €/kk
Verot
268 €/v22 €/kk
Yhteensä
7 700 €/v642 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Peugeot 407 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.8L PetrolBensiinin. 11,3 l/100 km
2.0L PetrolBensiinin. 12,0 l/100 km
1.6 HDi DieselDieseln. 6,4 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 333 €2 333 €2 333 €2 333 €2 335 €11 667 €
Polttoaine3 133 €3 133 €3 133 €3 133 €3 133 €15 665 €
Vakuutus784 €756 €727 €699 €670 €3 636 €
Huolto ja korjaukset1 238 €1 238 €1 238 €1 238 €1 238 €6 190 €
Verot268 €268 €268 €268 €268 €1 340 €
Yhteensä7 756 €7 728 €7 699 €7 671 €7 644 €38 498 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella 407 1.8L Petrol menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 20,8 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 642 €/kk, mikä on noin 4 % yli luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. 407 1.8L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Mk1-sukupolvea (2004–2011).
Saatavilla olevat moottorit:
1.8L Petrol · 92 kW · Bensiini2.0L Petrol · 103 kW · Bensiini1.6 HDi Diesel · 80 kW · Diesel
Arvonaleneminen

407 näyttää menettävän arvoaan Keskiluokka-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 21 %, kun luokan keskiarvo on noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
194 g/km
Ajoneuvovero
268 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

407 1.8L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (194 g/km). Perusvero on noin 268 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 268 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Peugeot 407 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
41,0 %
vs. kansallinen ka.
+14,7 pp
Sijoitus merkissä
#12

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 41 %) on noin 15 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Peugeot 407
642 €/kk
Hylkäys-% 41,0
VS
643 €/kk
Hylkäys-% 23,9
Volvo S60 on 1 €/kk kalliimpi
BMW 3 Series632 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.