Volkswagen Up!AA · 2012–2023

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L Petrol maksaa arviolta noin 362 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
21 711 €
Kuukaudessa (arvio)
362 €/kk
Per km (arvio)
0,29 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
40 %
35 %
11 %
11 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 723 €/v144 €/kk
Polttoaine
1 534 €/v128 €/kk
Vakuutus
496 €/v41 €/kk
Huolto ja korjaukset
484 €/v40 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 342 €/v362 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Volkswagen Up! kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L PetrolBensiinin. 5,5 l/100 km
1.0L Petrol 55kWBensiinin. 5,9 l/100 km
e-Up! ElectricSähkön. 14,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 723 €1 723 €1 723 €1 723 €1 721 €8 613 €
Polttoaine1 534 €1 534 €1 534 €1 534 €1 534 €7 670 €
Vakuutus538 €517 €496 €475 €454 €2 480 €
Huolto ja korjaukset432 €432 €432 €432 €690 €2 418 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä4 333 €4 312 €4 291 €4 270 €4 505 €21 711 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Up! vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 362 €/kk, mikä on noin 8 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Up! 1.0L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AA-sukupolvea (2012–2023).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L Petrol · 44 kW · Bensiini1.0L Petrol 55kW · 55 kW · Bensiinie-Up! Electric · 61 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

Up! seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pienauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 48 %.

Verot
CO₂-päästö
95 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Up! 1.0L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (95 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Volkswagen Up! tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
14,2 %
vs. kansallinen ka.
-12,1 pp
Sijoitus merkissä
#6

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 14,2 %) on noin 12 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Seisontajarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 100 €–500 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Seisontajarrun dynamometritesti
    Seisontajarru ei pidä riittävällä voimalla. Usein riittää vaijerin säätö tai takajarrujen huolto.
    100–500 €
  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Volkswagen Up!
362 €/kk
Hylkäys-% 14,2
VS
355 €/kk
Hylkäys-% 30,6
Toyota Aygo X on 7 €/kk edullisempi
Hyundai i10374 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.