Citroën C1Gen 2 · 2014–2022

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L VTi Petrol maksaa arviolta noin 397 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
23 822 €
Kuukaudessa (arvio)
397 €/kk
Per km (arvio)
0,32 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
40 %
32 %
10 %
15 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 893 €/v158 €/kk
Polttoaine
1 534 €/v128 €/kk
Vakuutus
496 €/v41 €/kk
Huolto ja korjaukset
735 €/v61 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 764 €/v397 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Citroën C1 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L VTi PetrolBensiinin. 5,5 l/100 km
1.2L PureTech 82Bensiinin. 6,1 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 893 €1 893 €1 893 €1 893 €1 895 €9 467 €
Polttoaine1 534 €1 534 €1 534 €1 534 €1 534 €7 670 €
Vakuutus543 €520 €496 €473 €450 €2 482 €
Huolto ja korjaukset593 €593 €593 €947 €947 €3 673 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä4 669 €4 646 €4 622 €4 953 €4 932 €23 822 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella C1 1.0L VTi Petrol on luokan keskitasoa kokonaiskustannuksissa. Kuukausikustannus on arviolta noin 397 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 1 893 €/v) ja polttoaine (noin 1 534 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. C1 1.0L VTi Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat Gen 2-sukupolvea (2014–2022).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L VTi Petrol · 50 kW · Bensiini1.2L PureTech 82 · 60 kW · Bensiini
Arvonaleneminen

C1 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pienauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 38 %.

Verot
CO₂-päästö
95 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

C1 1.0L VTi Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (95 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Citroën C1 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
24,7 %
vs. kansallinen ka.
-1,6 pp
Sijoitus merkissä
#4

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 24,7 %) on noin 2 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €) ja Alustan kotelot ja pohjalevy (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 500 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Citroën C1
397 €/kk
Hylkäys-% 24,7
VS
381 €/kk
Hylkäys-% 24,5
Kia Picanto on 16 €/kk edullisempi
Hyundai i10374 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.