SEAT MiiAA · 2012–2021

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L Petrol 44kW maksaa arviolta noin 376 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
22 536 €
Kuukaudessa (arvio)
376 €/kk
Per km (arvio)
0,30 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
42 %
34 %
11 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 900 €/v158 €/kk
Polttoaine
1 550 €/v129 €/kk
Vakuutus
491 €/v41 €/kk
Huolto ja korjaukset
460 €/v38 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 507 €/v376 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

SEAT Mii kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L Petrol 44kWBensiinin. 5,6 l/100 km
1.0L Petrol 55kWBensiinin. 5,9 l/100 km
e-Mii ElectricSähkön. 14,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 900 €1 900 €1 900 €1 900 €1 900 €9 500 €
Polttoaine1 550 €1 550 €1 550 €1 550 €1 550 €7 750 €
Vakuutus538 €514 €491 €468 €445 €2 456 €
Huolto ja korjaukset340 €340 €540 €540 €540 €2 300 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä4 434 €4 410 €4 587 €4 564 €4 541 €22 536 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Mii 1.0L Petrol 44kW menettää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 36 %. Arvonaleneminen nostaa kokonaiskustannuksia. Kuukausikustannus on arviolta noin 376 €/kk, mikä on noin 4 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Mii 1.0L Petrol 44kW huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AA-sukupolvea (2012–2021).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L Petrol 44kW · 44 kW · Bensiini1.0L Petrol 55kW · 55 kW · Bensiinie-Mii Electric · 61 kW · Sähkö
Arvonaleneminen

Mii näyttää menettävän arvoaan Pienauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 36 %, kun luokan keskiarvo on noin 43 %.

Verot
CO₂-päästö
96 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Mii 1.0L Petrol 44kW ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (96 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

SEAT Mii tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
8,4 %
vs. kansallinen ka.
-18,0 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 8,4 %) on noin 18 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
SEAT Mii
376 €/kk
Hylkäys-% 8,4
VS
374 €/kk
Hylkäys-% 15,6
Hyundai i10 on 2 €/kk edullisempi
Kia Picanto381 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.