Toyota Aygo XAB60 · 2022–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L Petrol maksaa arviolta noin 355 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
21 286 €
Kuukaudessa (arvio)
355 €/kk
Per km (arvio)
0,28 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
36 %
41 %
11 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 512 €/v126 €/kk
Polttoaine
1 728 €/v144 €/kk
Vakuutus
471 €/v39 €/kk
Huolto ja korjaukset
436 €/v36 €/kk
Verot
110 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 257 €/v355 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Toyota Aygo X kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L PetrolBensiinin. 6,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 512 €1 512 €1 512 €1 512 €1 512 €7 560 €
Polttoaine1 728 €1 728 €1 728 €1 728 €1 728 €8 640 €
Vakuutus504 €488 €471 €455 €438 €2 356 €
Huolto ja korjaukset380 €380 €380 €520 €520 €2 180 €
Verot110 €110 €110 €110 €110 €550 €
Yhteensä4 234 €4 218 €4 201 €4 325 €4 308 €21 286 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Aygo X 1.0L Petrol säilyttää arvoaan tyypillisesti luokan keskiarvoa paremmin — 5 vuoden jälkeen arvosta näyttää säilyvän noin 58 %. Tämä vaikuttaa merkittävästi kokonaiskustannuksiin. Kuukausikustannus on arviolta noin 355 €/kk, mikä on noin 10 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Aygo X 1.0L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AB60-sukupolvea (2022–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L Petrol · 53 kW · Bensiini
ArvonaleneminenTodennäköisesti luokan paras

Tietojemme perusteella Aygo X näyttää pitävän arvonsa selvästi paremmin kuin Pienauto-luokka keskimäärin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 58 %, kun luokan keskiarvo on noin 43 %.

5v jäännösarvo (arvio)
58 %
Luokan keskiarvo
43 %
Arvioitu ero 5v aikana
+15 pp
Verot
CO₂-päästö
107 g/km
Ajoneuvovero
110 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Aygo X 1.0L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (107 g/km). Perusvero on noin 110 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 110 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Toyota Aygo X tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
30,6 %
vs. kansallinen ka.
+4,3 pp
Sijoitus merkissä
#20

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 30,6 %) on noin 4 prosenttiyksikköä yli kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää kuitenkin paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Alustan kotelot ja pohjalevy (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 500 €) ja Käyttöjarrun dynamometritesti (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Alustan kotelot ja pohjalevy
    Ruostetta ja reikiä pohjalevyssä tai lokasuojien alueella. Yleistä Suomen suolatuilla teillä. Voi olla erittäin kallista korjata, jos vaurio on rakenteellinen.
    300–1 500 €
  • Käyttöjarrun dynamometritesti
    Jarrutusvoima on epätasainen tai liian heikko. Yleensä syynä kuluneet palat/levyt tai juuttunut jarrusatula toisella puolella.
    200–800 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Toyota Aygo X
355 €/kk
Hylkäys-% 30,6
VS
374 €/kk
Hylkäys-% 15,6
Hyundai i10 on 19 €/kk kalliimpi
Kia Picanto381 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.