Hyundai i10AC3 · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L Petrol maksaa arviolta noin 374 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
22 417 €
Kuukaudessa (arvio)
374 €/kk
Per km (arvio)
0,30 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
44 %
36 %
10 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 980 €/v165 €/kk
Polttoaine
1 631 €/v136 €/kk
Vakuutus
458 €/v38 €/kk
Huolto ja korjaukset
309 €/v26 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 483 €/v374 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Hyundai i10 kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L PetrolBensiinin. 5,9 l/100 km
1.2L PetrolBensiinin. 6,5 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 980 €1 980 €1 980 €1 980 €1 980 €9 900 €
Polttoaine1 631 €1 631 €1 631 €1 631 €1 631 €8 155 €
Vakuutus501 €480 €458 €436 €414 €2 289 €
Huolto ja korjaukset277 €277 €277 €356 €356 €1 543 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä4 495 €4 474 €4 452 €4 509 €4 487 €22 417 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella i10 vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 374 €/kk, mikä on noin 5 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. i10 1.0L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat AC3-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L Petrol · 49 kW · Bensiini1.2L Petrol · 62 kW · Bensiini

Aiemman IA-sukupolven (2014–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

i10 seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pienauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 45 %.

Verot
CO₂-päästö
101 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

i10 1.0L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (101 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Hyundai i10 tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
15,6 %
vs. kansallinen ka.
-10,7 pp
Sijoitus merkissä
#3

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 15,6 %) on noin 11 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Käyttöjarru (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Käyttöjarru
    Kuluneet jarrupalat, -levyt tai syöpyneet jarruputket. Turvallisuuden kannalta kriittinen — on korjattava ennen ajoa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Hyundai i10
374 €/kk
Hylkäys-% 15,6
VS
381 €/kk
Hylkäys-% 24,5
Kia Picanto on 7 €/kk kalliimpi
Toyota Aygo X355 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.