Suzuki AltoHA35 · 2015–2019

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.0L Petrol maksaa arviolta noin 364 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
21 843 €
Kuukaudessa (arvio)
364 €/kk
Per km (arvio)
0,29 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
38 %
33 %
11 %
16 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
1 665 €/v139 €/kk
Polttoaine
1 453 €/v121 €/kk
Vakuutus
466 €/v39 €/kk
Huolto ja korjaukset
679 €/v57 €/kk
Verot
106 €/v9 €/kk
Yhteensä
4 369 €/v364 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Suzuki Alto kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.0L PetrolBensiinin. 5,2 l/100 km
Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen1 665 €1 665 €1 665 €1 665 €1 665 €8 325 €
Polttoaine1 453 €1 453 €1 453 €1 453 €1 453 €7 265 €
Vakuutus502 €484 €466 €447 €429 €2 328 €
Huolto ja korjaukset679 €679 €679 €679 €679 €3 395 €
Verot106 €106 €106 €106 €106 €530 €
Yhteensä4 405 €4 387 €4 369 €4 350 €4 332 €21 843 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Katsastustilastojen perusteella Alto vaikuttaa luokkansa luotettavimmilta — hylkäysprosentti (osuus autoista, jotka hylätään katsastuksessa) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 364 €/kk, mikä on noin 7 % alle luokan keskiarvon.
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Alto 1.0L Petrol huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat HA35-sukupolvea (2015–2019).
Saatavilla olevat moottorit:
1.0L Petrol · 50 kW · Bensiini

Aiemman HA25-sukupolven (2009–2014) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Alto seuraa tietojemme mukaan lähemmin Pienauto-luokan keskiarvoa arvonalenemisessa — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 42 %.

Verot
CO₂-päästö
90 g/km
Ajoneuvovero
106 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Alto 1.0L Petrol ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (90 g/km). Perusvero on noin 106 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 106 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Suzuki Alto tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
17,1 %
vs. kansallinen ka.
-9,2 pp
Sijoitus merkissä
#2

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 17,2 %) on noin 9 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Malli on pysynyt johdonmukaisesti luokkansa luotettavimpien joukossa. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Etuakselisto (korjauskustannus tyypillisesti noin 200 €–800 €).

  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Suzuki Alto
364 €/kk
Hylkäys-% 17,1
VS
355 €/kk
Hylkäys-% 30,6
Toyota Aygo X on 9 €/kk edullisempi
Hyundai i10374 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.