Opel CorsaF · 2020–

Arvioitu kokonaiskustannus uutena ostettuna 5 vuodelle

1.2L Turbo 75 maksaa arviolta noin 491 €/kk omistaa uutena ostettuna, 15 000 km/v ajomäärällä.

5v yhteensä (arvio)
29 454 €
Kuukaudessa (arvio)
491 €/kk
Per km (arvio)
0,39 €/km
Kustannusarvio — 15 000 km/v
45 %
32 %
12 %
ArvonaleneminenPolttoaineVakuutusHuolto ja korjauksetVerot
Arvonaleneminen
2 640 €/v220 €/kk
Polttoaine
1 873 €/v156 €/kk
Vakuutus
531 €/v44 €/kk
Huolto ja korjaukset
730 €/v61 €/kk
Verot
117 €/v10 €/kk
Yhteensä
5 891 €/v491 €/kk

Keskiarvot 5 vuoden ajalta. Tarkempi vuosikohtainen erittely alla olevassa taulukossa.

→ Kokeile laskuria omalla autollasi

Opel Corsa kulutus

Arvioitu todellinen kulutus moottorivaihtoehdoittain. Arvio on johdettu CO₂-päästöarvosta todellista ajoa vastaavalla kertoimella — se ei ole mitattu arvo, mutta vastaa tyypillisesti WLTP-lukemaa paremmin arkiajon kulutusta.

MoottoriKäyttövoimaArvioitu todellinen kulutus
1.2L Turbo 75Bensiinin. 6,8 l/100 km
1.2L Turbo 100Bensiinin. 7,0 l/100 km
1.5L Diesel 102Dieseln. 4,6 l/100 km
e-Corsa ElectricSähkön. 15,0 kWh/100 km

Sähköautojen kulutusarvio on kokoluokkakohtainen keskiarvo, ei moottorivaihtoehtokohtainen.

Arvioitu kustannuskehitys vuosittain
KulueräVuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 55v yht.
Arvonaleneminen2 640 €2 640 €2 640 €2 640 €2 640 €13 200 €
Polttoaine1 873 €1 873 €1 873 €1 873 €1 873 €9 365 €
Vakuutus595 €563 €531 €499 €467 €2 655 €
Huolto ja korjaukset673 €673 €673 €815 €815 €3 649 €
Verot117 €117 €117 €117 €117 €585 €
Yhteensä5 898 €5 866 €5 834 €5 944 €5 912 €29 454 €

Arvonaleneminen painottuu tyypillisesti ensimmäisiin vuosiin. Huoltokulut nousevat yleensä vuodesta 3 eteenpäin kun takuu päättyy ja kuluvat osat vaativat vaihtoa.

Arviomme perusteella Corsa 1.2L Turbo 75 kokonaiskustannukset ovat todennäköisesti luokan keskiarvoa korkeammat — noin 8 % yli keskiarvon. Kuukausikustannus on arviolta noin 491 €/kk. Suurimmat kustannuserät ovat tyypillisesti arvonaleneminen (noin 2 640 €/v) ja polttoaine (noin 1 873 €/v).
Mitä omistajana kannattaa tietää

Polttomoottorivaihtoehdoista bensiinimoottori on huoltokustannuksiltaan tyypillisesti suoraviivaisin — ei käyttövoimaveroa eikä hybridijärjestelmän lisäkomponentteja. Corsa 1.2L Turbo 75 huoltokustannukset koostuvat pääasiassa säännöllisistä huolloista ja kuluvien osien vaihdosta.

Polttoainekustannus on tyypillisesti suurin yksittäinen kustannuserä bensiiniautossa. Todellinen kulutus on yleensä noin 20–35 % virallista WLTP-kulutusarvoa (standardoitu laboratoriotesti) suurempi, erityisesti kaupunkiajossa ja talviolosuhteissa.

Vakuutuksen hinta vaihtelee merkittävästi bonuksen mukaan. Ilman bonusta vakuutus voi olla jopa 2–3-kertainen verrattuna täyden bonuksen hintaan. Laskelmissamme käytämme -60 % bonusta, mikä vastaa tyypillistä suomalaista autoilijaa.

📋Tämän sivun arviot koskevat F-sukupolvea (2020–).
Saatavilla olevat moottorit:
1.2L Turbo 75 · 55 kW · Bensiini1.2L Turbo 100 · 74 kW · Bensiini1.5L Diesel 102 · 75 kW · Diesele-Corsa Electric · 100 kW · Sähkö

Aiemman E-sukupolven (2015–2019) kustannusprofiili poikkeaa todennäköisesti merkittävästi.

Arvonaleneminen

Corsa näyttää menettävän arvoaan Pieni perheauto-luokan keskiarvoa nopeammin — 5 vuoden jälkeen arvosta säilyy arviolta noin 40 %, kun luokan keskiarvo on noin 47 %.

Verot
CO₂-päästö
116 g/km
Ajoneuvovero
117 €/v
Käyttövoimavero
0 €/v

Corsa 1.2L Turbo 75 ajoneuvovero koostuu perusverosta, joka perustuu CO₂-päästöihin (116 g/km). Perusvero on noin 117 € vuodessa. Bensiini- ja hybridiautoon ei sovelleta käyttövoimaveroa. Yhteensä vero on noin 117 € vuodessa. Verolainsäädäntö voi muuttua — tarkista aina ajantasaiset verotiedot Traficomin tai Verohallinnon sivuilta.

Opel Corsa tyyppiviat ja katsastus

Hylkäys-%
26,1 %
vs. kansallinen ka.
-0,3 pp
Sijoitus merkissä
#11

Katsastustilastojen perusteella tämän mallin hylkäysprosentti (noin 26,1 %) on noin 0 prosenttiyksikköä alle kansallisen keskiarvon (noin 26,3 %). Trendi näyttää paranevan uudempien vuosimallien kohdalla. Yleisimmät katsastuksessa havaitut ongelmat ovat tyypillisesti: Jousitus ja iskunvaimennus (korjauskustannus tyypillisesti noin 300 €–1 200 €) ja Ohjausnivelet ja -tangot (korjauskustannus tyypillisesti noin 150 €–600 €).

  • Jousitus ja iskunvaimennus
    Vuotavia tai kuluneita iskunvaimentimia, rikkoutuneita jousia tai painunut jousitus. Vaikuttaa ajomukavuuteen ja jarrutusmatkaan.
    300–1 200 €
  • Ohjausnivelet ja -tangot
    Välystä tai kulumaa raidetangoissa ja ohjausnivelissä. Aiheuttaa epätarkkaa ohjausta ja epätasaista rengaskulumaa.
    150–600 €
  • Etuakselisto
    Etujousituksen palloniveliä, raidetankojen päitä tai helojä on kulunut. Hyvin yleinen vika korkean kilometrimäärän autoissa ja aiheuttaa epätarkkaa ohjaustuntumaa tai kolinaa.
    200–800 €
Lähde: Traficomin katsastustilastot
Kilpailijat samassa luokassa
Opel Corsa
491 €/kk
Hylkäys-% 26,1
VS
480 €/kk
Hylkäys-% 35,0
Citroën C3 on 11 €/kk edullisempi
Mini Hatch476 €/kk
Usein kysytyt kysymykset

Laske omat kustannuksesi

Muokkaa ajomäärää, vakuutusbonusta ja muita parametreja tarkan arvion saamiseksi.

Avaa laskuri →

Laskelmat ovat suuntaa antavia arvioita eivätkä takaa todellisia kustannuksia. Arviot perustuvat tilastollisiin keskiarvoihin ja julkisiin tietolähteisiin. Todelliset kustannukset riippuvat ajotavasta, huoltohistoriasta, vakuutusehdoista ja markkinatilanteesta.

Lähde: Traficomin katsastustilastot, markkinahintadata ja valmistajien tekniset tiedot.